Mısır`da Hristiyanları taşıyan otobüse silahlı saldırı - Gündem
17 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ասակ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

26 Mayıs 2017  

Mısır`da Hristiyanları taşıyan otobüse silahlı saldırı

Mısır`da Hristiyanları taşıyan otobüse silahlı saldırı Mısır`da Hristiyanları taşıyan otobüse silahlı saldırı
Uluslararası haber ajansları, Beni Suef köyünde içerisinde Hristiyanların olduğu otobüsün tarandığını bildiriyor. Resmi açıklamaya göre saldırıda en az 23 can kaybı var, 25 kişi de yaralı.

Terör örgütü IŞİD, geçen ay iki ayrı kiliseye bombalı saldırı düzenlemiş ve en az 46 kişi yaşamını yitirmişti.

Mısır'da Kıpti Hristiyanları taşıyan otobüse silahlı saldırı düzenlendi. Minya eyaletinde gerçekleşen saldırıda en az 23 can kaybı var, 25 kişi de yaralı.

Otobüsün kiliseye girdiği sırada gerçekleşen katliamı kaç saldırganın yaptığı henüz açıklanımış değil.

Minya, başkent Kahire'ye 250 kilometre mesafede bulunuyor ve ülkenin orta kesiminde.

Mısır'da Tanta ve İskenderiye kentlerinde bulunan iki Kıpti kilisesinde geçen ay bombalar patlamıştı. Terör örgütü IŞİD'in üstlendiği kanlı saldırılarda en az 46 kişi yaşamını yitirmişti.

İlk patlama, başkent Kahire'ye yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Tanta'da bulunan St George Kıpti Kilisesi'nde, Palmiye Ayini sırasında gerçekleşmişti. Birkaç saat sonra ise bu kez İskenderiye'deki St Mark Kıpti Kilisesi önünde bomba patlamıştı.,

IŞİD, geçen yıl Aralık ayında Kahire'deki bir kiliseye yine ayin sırasında bombalı saldırı düzenlemişti. Patlamada, 25 kişi ölmüştü.

Kıpti Hristiyanlar, Mısır nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor. Kıpti Kilisesi, M.S. 451 yılında Kalkedon (Kadıköy) Konsili'nde İsa Peygamber'in insani ve kutsal özellikleri üzerine yaşanan uzlaşmazlıktan dolayı diğer Hristiyan mezheplerinden ayrılmaya karar verdi


Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+