Ermeni Soykırımı tanıyan Kürt siyasetçi hakkında yakalama kararı - Gündem
17 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ասակ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

30 Mayıs 2017  

Ermeni Soykırımı tanıyan Kürt siyasetçi hakkında yakalama kararı

Ermeni Soykırımı tanıyan Kürt siyasetçi hakkında yakalama kararı Ermeni Soykırımı tanıyan Kürt siyasetçi hakkında yakalama kararı
HDP Sözcüsü Osman Baydemir hakkında, Diyarbakır'da açılan bir davadan yakalama kararı çıkarıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü, Urfa Milletvekili Osman Baydemir hakkında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğu dönemde valilik önünde polislere hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın 4'üncü duruşması Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Baydemir'in katılmadığı duruşmada avukatı Serdar Çelebi hazır bulundu. Dosya bilgilerinin okunmasının ardından başlayan duruşmada savunma yapan Çelebi, müvekkilinin parti sözcüsü olması nedeniyle ciddi iş yoğunluğunun bulunduğunu belirterek, hakkında tekrardan ifadesi alınması üzerine talimat yazılmasını talep etti.

Avukat savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Baydemir'e daha önceden usulüne uygun tebligat çıkarıldığını, 23 Mart'ta görülen duruşmada avukatının müvekkilinin bir sonraki celse mahkemede hazır olacağını belirtmesine rağmen Baydemir'in sonradan görülen 2 duruşmaya da katılmadığını belirterek, Baydemir hakkında yakalama kararı çıkardı.

Mahkeme heyeti ayrıca Baydemir hakkında TCK'nin 125/4 ve 58 maddelerinden de ek savunma hakkı tanınmasını isteyerek duruşmayı 5 Ekim'e erteledi.

Defalarca Ermeni Soykırımını tanıyan ve kınayan açıklamalar yapan Baydemir 2014 yılında

Batı Ermenistan Kongresi’nin davetlisi olarak Diyarbakır eski Belediye Başkanı Osman Baydemir sosyolog yazar İsmail Beşikçi ile Ermenistan’a ziyarette bulundular.

Ziyaret sırasında Batı Ermenileri Kongresi ve Erivan Devlet Üniversitesi Beşikci’ye Ermeni soykırımı üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı Gevorg Surenyants nişanı taktı.

Ziyaret programı çerçevesinde Erivan Üniversitesi’nin organize ettiği ve çok sayıda öğretim üyeleri ve kalabalık bir öğrenci grubunun katıldığı toplantıda Beşikçi ve Baydemir birer konuşma yaptı.

Osman Baydemir konuşmada, Dünya’nın neresinde olursa olsun, soykırıma uğramış Ermenilerin torunlarının gelip kendi topraklarına yerleşme haklarının olduğunu ve kardeş haklarla birlikte yaşayabileceklerini söyledi.

Baydemir, Belediye başkanlığı döneminde Ermeni varlıklarının korunması yönünde yapılanlardan da bahsederek, Ortadoğu’nun en büyük Ermeni kilisesi olan Diyarbakır’daki Surp Giragos Kilisesi’nin onarılması ve ibadete açılmasını örnek verdi. Erivan Üniversitesi, insan hakları savunucusu olarak Baydemir’e Ermeni sorunu ve varlıklarının korunması üzerine belediye başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalardan dolayı nişan takttı.

Osman Baydemir ve İsmail Beşikci, ayrıca Ermeni Soykırım Anıtı’nı da ziyaret ederek 1915 Ermeni Soykırımında hayatlarını kaybedenler anısına bir çelenk bıraktılar.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+