İstanbul Ermeni toplumu Patrik Kaymakamı`nı karşılıyor - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

01 Haziran 2017  

İstanbul Ermeni toplumu Patrik Kaymakamı`nı karşılıyor

İstanbul Ermeni toplumu Patrik Kaymakamı`nı karşılıyor Değabah (Patrik Kaymakamı) Başepiskopos Karekin Bekçiyan Almanya`dan Türkiye`ye geldi.
Almanya'nın Köln kentinden Atatürk Havalimanı'na ulaşan Bekçiyan'ı VİP Salonu'nda Surp Pırgiç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bedros Şirinoğlu, Ermeni Patrikhanesi Ruhani Kurulu Başkanı Sahak Maşalyan ile cemaat üyeleri karşıladı. Burada bir süre karşılama heyetiyle görüşen Bekçiyan, daha sonra özel araçla havalimanından ayrıldı. İstanbul Ermenileri, Değabah Bekçiyan’ı saat 17.00'de Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde yapılacak Hraşapar ayini ile karşılayacak.

Bedors Şirinoğlu, Patriklik seçimi ile ilgili bir yazılı açıklama yaparak Türkiye Ermeni toplumunun uzun ve çalkantılı bir süreç sonrasında, patriklik seçimi sorununda bir kırılma noktasına vardığını belirtti.

Cemaat olarak, mevcut gelişmeyi ortak bir kazanıma dönüştürebilmek adına bilinç ve olgunluk sergilemeleri gerektiğini dile getiren Şirinoğlu, geride bırakılan yaklaşık dokuz yılın yükünü silkinebilmek, yeni bir şevkle cemaat yaşantısını normalleştirebilmek için kendilerine ağır bir sorumluluk düştüğünü belirtti.

Hatırlanacağı üzere 15 Mart’ta Değabah seçilmediğine rağmen görevini bırakmayan Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ancak 24 Mayıs’ta istifa etti.

15 Mart'ta oy çokluğuyla Değabah seçilen Karakin Bekçiyan'ın, görevine başlayamamasından dolayı Ermeni cemaatindeki huzursuzluk daha da arttı, Aram Ateşyan’ın seçimden kaçındığını belirten cemaat üyeleri ise istifası talebiyle Change.org'ta imza kampanyası başlatmıştı.

Ateşyan, 24 Mayıs'ta istifa açıklamasının ardından Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu 2. Karekin’e yolladığı mektupta yönetimi Bekçiyan’a bırkmaya hazır olduğunu bildirmişti.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+