​Uluslararası Kriz Grubu: Karabağ gökyüzünde savaş bulutları toplanıyor - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

04 Haziran 2017  

​Uluslararası Kriz Grubu: Karabağ gökyüzünde savaş bulutları toplanıyor

​Uluslararası Kriz Grubu: Karabağ gökyüzünde savaş bulutları toplanıyor ​Uluslararası Kriz Grubu: Karabağ gökyüzünde savaş bulutları toplanıyor
Uluslararası Kriz Grubu (ICG) yayınladığı “Karabağ'ın gökyüzünde savaş bulutları toplanıyor” başlıklı raporda Nisan 2016’de Azerbaycan ile yaşanan 4 günlük çatışmalardan tam bir yıl sonra yeni savaşın çıkmasına en yakın noktasına gelindiğini ileri sürdü.

Ocak 2017’den beri cephe hattında tarafların top ve tanksavarların kullanması neticesinde ölümle sonuçlanan olayların çoğalmasını kaydedilen raporda söz konusu olayların eninde sonunda geniş savaşa dönüştürülebileceğini yazılıyor.

Raporda “İki Cumhurbaşkanının Nisan sonrası görüşmeleri herhangi bir sonuç vermedi. Onlar birbirine güvenmiyorlar, biri diğerinin çıkarları kabul etmiyor. Hükümetleri ve askerleri arasında etkili bir iletişim yok. Bundan dolayı herhangi bir olay savaşa çevrilebilir.

Ermenistan 2016 Nisan’dan bu yana ön hattı ile ordusu donattı, ön hattına Azerbaycan’ın aniden saldırmasını önleyebilen termal görüntüleme cihazları yerleştirildi. 2017 kışın Karabağ yönetimi Azerbaycan’ın bir sonraki saldırı durumunda geri çekilme yerine hasmın topraklarına ilerlemenin gerektiğine dair karar verdi. Karabağ güçlerin planı Azerbaycan topraklarına 15 kilometreye kadar ilerlemek öngörülüyor. Bunun neticesinde hasım ya kaçma ya da yeni savunma hattı inşa etme zorunda bırakılacak” kaydediliyor.

Raporda Azerbaycan'a gelince şunlar söyleniyor “Azerbaycan da aynı şekilde silahlanmaya ve yeni silahlar elde etmeye devam ediyor. Nisan’da Azerbaycan’ın, Taliş yönünde aldığı mevziler Karabağ’ın Martakert kenti için potansiyel tehdittir, Leletepe ise Hadrut ve Martuni için tehdit teşkil ediyor. Kuzeyden Karabağ Mrav sıradağıyla savunulmuş, bundan dolayı savaşın en olası yönü Martakert’ten İran sınırına uzanan 150 kilometrelik hattı olabilir.

Ağdam ovası ise Karabağ’ın Ermeni maskun bölgeleri birbirine bağlıyor ve Ermeniler Ağdam’ın kaybetmesi durumunda Azerbaycan şehirlerini roketlerle vurmaya zorunda kalacak. Bakü ise Nahçıvan’dan doğrudan Ermenistan’ı vurarak cevap verecek.

Ağdam yönü Azerbaycanlılar için de en zayıf noktası, çünkü Ermeni mevzileri Azerbaycan’ın yoğun yerleşim yerlerine çalışan traktörün sesini duyulmaya kadar yakındır.

Tarafların donanmasına gelince, uzmanlar ağır silahlar (top) konusunda herhangi tarafına üstünlük vermiyor. Buna rağmen Azerbaycan tarafının genel teknik ve nicel üstünlüğünü Ermeni eksperler de kabul ediyor. Buna karşı Ermeni tarafı bölgeyi çok iyi biliyor ve güçlü savunma altyapı kurumuş durumunda” denildi.

Raporda sorunda Rusyan’ın oynadığı rolünü de konuşuluyor.

“Moskova her iki tarafını da silahlandırıyor ve bütün olaylara jet yankı veriyor. Moskova’nın davranışları hem Yerevan’da, hem de Bakü’de kuşku yaratıyor.Taraflar sorunun en çok Rusya'ya elverişli olduğunu düşünüyorlar, çünkü soruna müdahale ederek Rusya iki devlete olan etkisini güçlendiriyor.

Yerevan ve Bakü Rusya’nın, sorunun çözümü bulma isteğinden şüpheli. Ancak Batının hemen hemen işinde olmadığı için tarafların Rusya aracılığına başka seçeneği yok”.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+