​Vatikan arşivleri Ermeni bilim adamlarına açık - Gündem
17 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Ասակ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

04 Haziran 2017  

​Vatikan arşivleri Ermeni bilim adamlarına açık

​Vatikan arşivleri Ermeni bilim adamlarına açık ​Vatikan arşivleri Ermeni bilim adamlarına açık
Vatikan’ın arşiv ve kütüphane müdürü, başpiskopos Jean-Louis Bruguès Ermenistan’ın Vatikan Büyükelçisi Mikayel Minasyan’ın daveti üzerine Ermenistan’ı ziyaret etti.

Ermeni kilisesinin merkezi olan Echmiadzin’de ruhban okulu oğrencileri için konuşma yapan başpiskopos Vatikan’ın Ermeni arşivlerinin Ermeni araştırmacılar için açık olduğnu duyurdu.

Vatikan'ın "87 kilometrelik" arşivinin sadece bir kısmının araştırıldığına dikkat çeken Brugues, her yıl 15 bin araştırmacının Vatikan arşivi ve kütüphanesinde çalıştığını bildirdi.

Ermenistan'a gelmekten önce Ermenilere dair belgeleri ayırdığını bildiren Katolik din adamı bu belgelerden kendisine göre en önemli 15’i hakkında konuştu. Brugues'in sıraladığı belgelerde Ermenilere dair en eski 1080 tarihli belgeden Ermeni Soykırımı yıllarında Papa’nın Türkiye iktidarı ve Ermenilere yazdığı mektupları yer alıyor.

Arşivdeki Ermeni beglelerinin az araştırıldığına dikkat çeken Brugues “Zengin Vatikan arşivi ve kütüphanesinin herkese açık olduğunu açıklamak için buraya geldim. Arşivimizde çalışmak isteyen genç bilim adamları varsa kapılarımız onların önünde ardına kadar açarız. Böyle cesur biri gelip arşivimizde çalışırsa ona özelikle el yazmalarımızın iki bölümünü göstereceğim. Bu bölümlerde bulunan belgelerin çoğu araştırılmamış.”


Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+