Aznavour Ev-Müzesi Yerevan’da Açıldı - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Արփող

Gündem :

09 Haziran 2017  

Aznavour Ev-Müzesi Yerevan’da Açıldı

Aznavour Ev-Müzesi Yerevan’da Açıldı Aznavour Ev-Müzesi Yerevan’da Açıldı
Efsanevi müzisyen Charles Aznavour’ın ev-müzesi 1 Haziran’da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, şarkıcının oğlu Nicolas Aznavour ve misafirlerin katıldığı bir törenle Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da açıldı.

(YEREVAN) Kültür Bakanı Armen Amiryan’da bulunduğu törende Charles Aznavour’a ev-müzenin sembolik anahtarlarını Serj Sarkisyan bizzat teslim etti.

Ermenistan devleti, müzenin mülkünü sadece müze amacı ile kullanılmak şartı ile Aznavour Vakfı’na bağışladı, müzede ayrıca eğitim ve sosyal programların hayata geçirileceği belirtildi.

“O bir efsane”

Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Charles Aznavour’a sembolik anahtarı teslim ederken "Bu Müzenin varlığı tüm toplumumuza şeref getirecektir. Yerevan her dönem tarihi ve kültürel yerlere ev sahipliği etmiş, güzellikleri bünyesinde barındırmıştır. Fakat bu müzenin varlığı kuşkusuz Yerevan’ın günden güne zenginleşen kültür hayatına yeni bir ivme kazandıracaktır. Maestro hepimize sanat keyfini öğretmiş önemli isimlerdendir. Bugün Aznavour bir efsanedir, o sadece Fransa ve Ermenistan için değil aynı zamanda tüm insanlık için önemini ispat etmiştir” dedi.

Sarkisyan, Aznavour’un her dönem Ermeni-Fransız ilişkileri konusunda çok yapıcı rol oynadığını, Fransa'nın son üç cumhurbaşkanın Ermenistan'ı ziyaret etmesinin, bu durumun canlı kanıtı olduğun söyledi.

Charles Aznavour ise ev-müzenin anahtarlarını almaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. "Ermenistan’ın bu cömert bağışı için teşekkür ederiz. Ben büyük bir güvenle, oğlumla birlikte bu kararı verdim, Ermenistan’da Aznavour Fonu’nu kurduk. Fon, bu interaktif multimedya müzenin yanında, 1988 yılından beri başlattığım hayırsever çalışmalara devam edecektir. Ben eğitimsel, tarihsel ve kültürel programların geçmiş yıllarda Ermenistan'da nasıl uygulandığını gördüğüm, gördüklerim beni yeniden bu yola devam etmeye ve bu fonu kurmaya yönlendirdi” dedi.

Aznavour’a göre, Ermenistan ve Diaspora Ermenilerini Ermenistan’a getirmek, bu tür seyahat projeleri üzerinde çalışmak çok önemli. Aznavour projeyle ilgili tüm çabaları ve yatırımları için Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ başta olmak üzere, Kültür Bakanlığı’na ve ayrıca IDeA Vakfı kurucularından Ruben Vardanyan, Veronika Zonabend ve Noubar Afeyan’a şükranlarını sundu. Aznavour “Evet, Charles Aznavour dünyada iyi bilinen bir isim, ancak bu adın içerdiği anlamı ve kültürü anlamaları için insanlar Ermenistan'a gelmeliler. Ermenistan televizyonda bize sunulan programlar ve reklamlardan çok daha öte, renkleri çok daha canlı” sözleri ile konuşmasını noktaladı.

"Oğlum Nicolas Ermenistan'da vaftiz olmaya karar verdiği karar için gururluyum," diyen Aznavour "Ailem, iki evladım Mişa ve Nicolas’ın köklerine sadık kaldıklarını ve Nicolas’ın burada, Ermenistan'da vaftiz olduğunu bilseydi çok mutlu olurdu, umarım gökyüzünden bizi seyrediyorlardır" dedi

Nicolas Aznavourian vaftiz töreninin ardından "Ben Fransa'da doğdum, İsviçre ve Kanada'da çalıştım, ama yaşlandıkça Ermeni köklerime bağlılığımı daha çok hissediyorum. Ben ailemin hikayesini dinledikten, babam ve halamın konuşmalarına dahil olduktan sonra Ermenice öğrenmeye başladım. Tüm bunların ardından da Ermenistan'dan vaftiz olmaya karar verdim" dedi.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+