Yozgat Ermen Kilisesinde Ayin Yapıldı - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Արփող

Gündem :

14 Haziran 2017  

Yozgat Ermen Kilisesinde Ayin Yapıldı

Yozgat Ermen Kilisesinde Ayin Yapıldı Yozgat Ermen Kilisesinde Ayin Yapıldı
Yozgat kökenli Ermeni vatandaşlar, Terzili köyündeki kilisede ayin yaptı. Aileleri bir zamanlar Yozgat'ın Burunkışla köyünden göç etmiş olan ve şuanda İstanbul'da ve yurt dışında yaşayan Ermeniler, bir zamanlar atalarının yaşadığı toprakları ve onların mezarlarını ziyaret etti.

"Anadolu Ajansı"na konuşan İstanbul Ermeni Patrikliği Başrahibi Zakeos Ohanyan, her yıl Yozgat'a benzeri ziyaretlerin düzenlendiğini dile getirdi.

Kendisinin de Yozgatlı olduğunu ifade eden Ohanyan, "Ben de Çokradan köyündenim, dedelerim, ninelerim 100 yıl önce buralardan çıkmışlar. Yozgat'ın farklı ilçelerinden farklı köylerinden Ermeniler, her yıl olduğu gibi bu yıl da geldik. Burada Burunkışla mezarlığımızı ziyaret ettik ve bütün rahmetlilerimizi andık. Bütün Yozgatlı merhum ninelerimiz, dedelerimiz için mevlit okuduk, dua ettik." Şeklinde konuştu.

Tur koordinatörü Hosep Arzuman ise İstanbul'da oturan Yozgat Ermenilerinin, 2010 yılından beri düzenli olarak kente geldiklerini anlattı. Arzuman, "Terzili köyünde küçük bir kilisemiz var, burada da duamızı ettik. Böyle bir güzelliği tadıyoruz, yurt dışındakilere de güzel bir örnek oluyoruz." Dedi.

Köyden yıllar önce İstanbul'a göç eden İskuhi Taşçıoğlu da Yozgat'a olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. 60 yaşındaki Seta Benlioğlu Malatyalı ise hep köyü ziyaret etmeyi hayaliyle yaşadığını anlatarak, "Bugün kısmet oldu, çok mutlu olduk. İlk defa geldim, köye girerken çok duygulandım. Burası annemin, babamın doğduğu köydür. Daha önce buralara tur yoktu, şimdi tur düzenleniyor. Biz de geldik. Çok mutlu olduk." diye konuştu.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+