Dağlık Karabağ Sorunu Çözülmeyen Sorunlardan Biridir - Gündem
22 Temmuz 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4510 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Արփող

Gündem :

14 Haziran 2017  

Dağlık Karabağ Sorunu Çözülmeyen Sorunlardan Biridir

Dağlık Karabağ Sorunu Çözülmeyen Sorunlardan Biridir Dağlık Karabağ Sorunu Çözülmeyen Sorunlardan Biridir
Moskova’daki “Carnegie” araştırma merkezi bilim konseyi üyesi, siyaset bilimcisi Aleksey Malashenko, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov’un Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili açıklamasını yorumladı.

Mamedyarov’un “Dağlık Karabağ’daki statükoyu değiştirmek gerekiyor” açıklamasını değerlendiren uzman “Dağlık Karabağ’ın statüsü nasıl değişecek? Kendi kendine mi değişecek? Değişme kararı kim alacak, bu statüyü kim tanıyacak? Bu sorunların cevabı olmadığı için bunların sadece boş konuşmalar olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Malashenko’ya göre her kimse Karabağ’a yeni statüsü verebirilir, ama önemli olan Karabağ’ın ne gibi uluslararası statü olacak.

Karabağ’da durumun tehlikeli olduğu ve her an yeni bir savaşın patlaması ihtimal dahilinde olmasına dair değerlendirmeler ile razı olmadığını dile getiren bilirkişi silahli çatışmaları ve savaş kavramları tamamen ayrı terimler olduğu için birbirinden ayırmak gerektiğini vurguladı.

Malashenko “Savaşın bir sonucu ortaya koyması gerekiyor, yıllarca gördüğümüz silahlı çatışmalar sonuçsuz. Sürekli çatışmalar oluyor ve Orta Doğu’daki ihtilaflar gibi bu çatışmaların ne zaman biteceğini söylemek zor olur. Çözülmeyen ihtilaflar var. Dağlık Karabağ sorunu bunlardan biridir” ifadelerinin altını çizdi.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+