Mahtesiyan: Vatanımız saydığımız bu ülkenin bölünmüş kalması yazıktır - Gündem
21 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

19 Haziran 2017  

Mahtesiyan: Vatanımız saydığımız bu ülkenin bölünmüş kalması yazıktır

Mahtesiyan: Vatanımız saydığımız bu ülkenin bölünmüş kalması yazıktır Mahtesiyan: Vatanımız saydığımız bu ülkenin bölünmüş kalması yazıktır
Ermeni toplumunun Rum meclisindeki temsilcisi Vartkies Mahtesiyan, Kıbrıs’ın bölünmüş olmasının yazık olduğunu belirterek, Ada’daki herkes için (Kıbrıslı Rumlar, Türkler, Ermeniler, Maronitler ve Latinler) çözüm diledi.

Vartkies Mahtesiyan, Alithia’ya verdiği röportajda, Ermenilerin Ada’ya ilk kez 1578’de asker ve tüccar olarak geldiğini, 1922’de büyük bir göç dalgası daha olduğunu ve bugün sayılarının 3 bin 500 olduğunu söyledi.

Gelenlerin, sadece Ermenice ve Türkçe bildikleri için önceleri Lefkoşa Surlariçi’nde yerleştiklerini, daha sonra Limasol ve Larnaka’ya da yayıldıklarını ve bugün Baf’ta da 200-250 kişilik bir Ermeni grubun yaşadığını kaydeden Mahtesiyan; Alevkayası bölgesinde, içerisinde 30 bin kök zeytin ve harnup ağacı bulunan Ermeni manastırı, Lefkoşa Surlariçi’nde ve Mağusa’da olmak üzere iki de Ermeni kilisesi bulunduğunu anlattı.

Ermenistan’la da güçlü bağları olduğunu anlatan Mahtesiyan, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili soruya karşılık “Ermeniler Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve Kıbrıs halkının kopmaz bir parçasıdır. Bir Kıbrıslı Rum veya bir Kıbrıslı Türk ne kadar ilgileniyorsa biz de o kadar ilgileniyoruz. Kıbrıs’ın bütün toplumları, yani Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler, Ermeniler, Maronitler, Latinler için sürdürülebilir bir çözüm diliyoruz. Vatanımız saydığımız bu ülkenin bölünmüş kalması yazıktır” dedi.


Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+