Uzmanlar: Karabağ`da Statüye Karşı Toprak İlkesi Kabul Edilemezdir - Gündem
22 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

19 Haziran 2017  

Uzmanlar: Karabağ`da Statüye Karşı Toprak İlkesi Kabul Edilemezdir

Uzmanlar: Karabağ`da Statüye Karşı Toprak İlkesi Kabul Edilemezdir Uzmanlar: Karabağ`da Statüye Karşı Toprak İlkesi Kabul Edilemezdir
Bugün gazetecilere konuşan etnograf Hranuş Kharatyan, Karabağ'daki durumu ile olası gelişmelere değindi. Karabağ'da silahlı çatışmaların mümkün olduğunu, fakat bunların savaş haline gelmayeceğini ileri süren Kharatyan, Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak tatbikatlarının bir yenilik olmadığına dikkat çekti. Uzman, özellikle şu anda bir Kürdistan Devletinin kurulma tehlikesi olduğu nedeniyle, Türkiye'nin, Karabağ'da yeni silahlı çatışmaların başlatılmasını istediğini vurguladı.

Karabağ çatışmasının çözümüyle ilgilenen uluslararası arabulucuların, meselenin ciddiliğini tam olarak anlamadığını ileri süren Kharatyan, Madrid ve Kazan anlaşmalarına da değinerek, bunların hiç de Ermenistan'ın çıkarlarına uymadığını vurguladı.

Uluslararası bir statüye karşı toprak verme ilkesinin kabul edilemez olduğunun altını çizen uzman, statü meselesinin sadece vaat seviyesinde kalarak onyıllarca hayata geçirilememe olasılığına da dikkat çekti.

Siyaset bilimcisi Anuş Sedrakyan ise, uluslararası arenada Karabağ ve Kırım meselerlerin benzetilmeye çalışıldığını vurgulayarak, bunun çok yanlış bir yaklaşım olduğunu dile getirdi.

Statüye karşı toprak ilkesi konusunda ise Sedrakyan, Nisan savaşından önce bunun bir fayası olabileceğini düşündüğünü, fakat Nisan'da yaşananlardan sonra tavizlerin can alıcı olduğunu anladığını ifade etti.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+