Cephe hattında tansiyon yükseliyor: Tüm gece bombaladılar - Gündem
22 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

19 Haziran 2017  

Cephe hattında tansiyon yükseliyor: Tüm gece bombaladılar

Cephe hattında tansiyon yükseliyor: Tüm gece bombaladılar Cephe hattında tansiyon yükseliyor: Tüm gece bombaladılar
Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu gece geç saatlerde tüm cephe boyunca Azerbaycan mevzilerini bombaladı. İki ülke arasındaki sınır hattında gerginlik artarak devam ediyor. Geçen haftadan bu yana süren çatışmalarda, 5 Ermeni askeri hayatını kaybederken, Azerbaycan ordusundan da 1 asker hayatını kaybetti.

Azerbaycan sınır birliklerine sızma operasyonu gerçekleştiren Ermenistan, dün gece saatlerinde Azerbaycan tarafına 8 füze ile saldırması sonucunda çatışmalar sabah saatlerine kadar devam etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in onayladığı plana göre, geniş kapsamlı tatbikata başlandığı bildirildi. Ordunun savaşa hazırlık durumu ve farklı birliklerin ortak hareket yeteneğinin öğrenilmesi amacıyla düzenlenen tatbikatta, 23 bin asker görev yapıyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun dün gece sınır hattının, Ağstafa, Köhnegışlag, Kazak, Tovuz, Ağdam, Fuzuli tarafından ağır silahlarla, Azerbaycan birliklerini ateşe tuttuğunu duyurdu.

Savunma Bakanlığı, Ermenistanın bu girişimine anında karşılık verildiğini; Ermeni askerlerin geri çekilmek zorunda kaldığını ancak şiddetli çatışmaların sürdüğünü açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın gerçekleştirmiş olduğu ateşkes ihlallerine gereken cevabın anında verileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanları Stefan Viskontini, Igor Popov'u, Richard Hoqlandı ve AGİT Dönem Başkanı özel temsilcisi Anji Kaspşiki bugün makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev kabul sırasında gerçekleştirmiş olduğu konuşmada, Ermenistan tarafı ne zaman AGİT Minsk Grubu seyahat etse onun ertesi günü bu şekilde ateşkes ihlali gerçekleştirdiğini ifade etti. Aliyev konuşmasına şöyle devam etti:

"Sizin Ermenistan'a ve Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarına seferinizden sonra ve Azerbaycan'a gelişiniz sırasında Ermenistan temas hattında Azerbaycan'a karşı ateşkes ihlali yaparak bir Azerbaycan askeri hayatını kaybetti. Azerbaycan Ordusu her zaman olduğu gibi, yeterli cevabı verdi ve bunun sonucu biliyorsunuz. Bu, benim için şaşırtıcı değildir, çünkü Ermenistan tarafı herhangi önemli görüşmelerde veya sizin yolculuğunuz sırasında bu tür provokasyonlar gerçekleştiriyor. Biz bunun birkaç kez - 2014, 2016 yıllarında ve şimdi de tanık olduk. Onlar, elbette, biliyorlar ki, sivil ve askerimize karşı istenilen provokasyona biz yeterli yanıt vereceğiz”
Bu haber my.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+