Ermenistan’a Yerleşen Suriyeli Ermeni: Halep’e Dönmeyi Düşünmüyoruz - Gündem
22 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

21 Haziran 2017  

Ermenistan’a Yerleşen Suriyeli Ermeni: Halep’e Dönmeyi Düşünmüyoruz

Ermenistan’a Yerleşen Suriyeli Ermeni: Halep’e Dönmeyi Düşünmüyoruz Ermenistan’a Yerleşen Suriyeli Ermeni: Halep’e Dönmeyi Düşünmüyoruz
Yerevan’daki BM temsilciliğinde Mültecilerin günü vesilesiyle etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Ermenistan'a yerleşen Suriyeli Ermeniler de katıldı.

Halepli Ermeni Lusine Parsumyan 2012 yılında ailesiyle birlikte Ermenistan’a yerleşitiğini bildirdi. Önce 15 günlük bir tatil için Ermenistan’a gelen Parsumyan Suriye’deki savaş yüzünden evlerine dönmediklerini söyledi.

Ermenistan yerleşmeleri hakkında anlatan Parsumyan “2012 yılında Suriye’de savaş daha başlamak üzereydi. İşler durmuş hale geldiği, mağazaları katmış olduğu için 15 günllük bir ziyaretle Yerevan’a gelme kararı aldık. Suriye’de durum hızla kötüleşince burada kaldık. 15 gün için sadece giyimlerimiz getirmiştik. Fakat varlığımızı geri almayı, hayatımızı tehlikeye atmaya değmezdi” dedi.

Önce Halep’e dönüp dönmeme konusunda zor karar aldıklarını bildiren Parsumyan, Ermenistan’da kalmayı tercih ettiklerini ve Halep’teki işlerini Yerevan’da devam etme kararı aldıklarını bildirdi.

Kocasının kuyumcu olduğunu ve artık kendi müşterilerinin olduğunu dile getiren Parsumyan Halep’e dönmeyeceğini söyledi.

Parsumyan “Dönmek isteyenlerin sayısı çok az. Onların aralarında genellikle bir yıl önce gelenler yer alıyor. Bizim gibi 5 yıl önce Ermenistan’a yerleşen, işi kuranların dönmek isteyeceklerini hiç sanmıyorum. Biz de dönmeyi döşünmüyoruz” şeklinde konuştu.
Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+