​21 Haziran`da Ermenistan`da Dünya Müzik Günü kutlandı - Gündem
22 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

22 Haziran 2017  

​21 Haziran`da Ermenistan`da Dünya Müzik Günü kutlandı

​21 Haziran`da Ermenistan`da Dünya Müzik Günü kutlandı ​21 Haziran`da Ermenistan`da Dünya Müzik Günü kutlandı
1982'de Fransa’da ortaya çıkarak hızla tüm dünyaya yayılan Uluslararası Müzik Günü, 21 Haziran yaz gündönümüne denk geliyor. “Dünya Müzik Günü” ya da “Fête de la Musique” diye de bilinen bayram, bu yıl "Music of Armenia" tarafından hazırlanan, herkese hitap eden bir programla Erivan’da Ermeni müziği ve sanatıyla kutlandı.

Hovik Sahakyan şefliğinde hayata geçirilen atölye çalışmasına, farklı yaş gruplarından gençler katıldı ve Ermeni kültürüne özgü enstrümanlardan orkestralar oluşturuldu. "Music of Armenia" davetiyle ve "Hrant Dink Vakfı" desteğiyle Ermenistan'ı ziyaret eden İstanbul'lu sanat yöneticisi ve yazar Müge Olacak, konuyu şöyle anlatıyor: " Sanatın her alanında olduğu gibi bir enstrüman çalarken, şarkıyı söylerken de çocuk ve gençlerin kendi karakterlerini açıkça yaşadıklarını görebiliyorduk. Belki de bu apaçık enerji, bütün Ermenistan-Gürcistan seyahatim boyunca her andan çok büyük öğreti ve beğeniyle geçmeme rağmen, beni her şeyden alıp sadece onların ritmine, sesine, ruhuna, varlığına çeken şeydi".

Atölyeden sonra Oshakan Kültür Merkezi Orkestrası konserini dinleyen şanslı izleyicilerden biri olduğunu dile getiren Olacak, "Akşam konseri ile çemberi tamamlayan Music of Armenia’nın geleneksel müziği nasıl modern alanlara entegre edebildiği hem izleyici hem de sanat yöneticileri tarafından farkına varılması önemli bir düşünce ve uygulama örneği. Kelime anlamıyla geleneksel motifler, seçilen mekânın mimarisi, özellikle halı kullanımı ile oluşturulan alan, programın anlamına özel kostüm ve objeler, geleneksel ve modern enstrüman ve müzikleri güncel formların içinde çok uyumlu bir şekilde hayatımıza katıyor olmak sanat aracılığıyla hayatın aslında her zaman eskiyle yeninin bir arada nasıl uyum içinde olabileceğinin bir göstergesi niteliğinde", diye yazdı.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+