​Kınalıada’daki vericilere yıkım kararı - Gündem
22 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

22 Haziran 2017  

​Kınalıada’daki vericilere yıkım kararı

​Kınalıada’daki vericilere yıkım kararı ​Kınalıada’daki vericilere yıkım kararı
HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Kınalıada’daki TV ve tardo vericilerinin 28 Haziran’da kaldırılacağını açıkladı.

Paylan’ın yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul Kınalıada’daki kulelerde bulunan televizyon ve radyo vericileri, yirmi yılı aşkın süredir ada halkının sağlığını tehdit etmektedir. Yerleşim yerlerine yakın vericilerin kanser vakalarında artışlara sebep olduğu ve halk sağlığını olumsuz yönde etkilediği bilimsel raporlarla sabittir.

Kınalıada halkı yıllardır vericilerin kaldırılması için mücadele etmektedir. 2009 yılında on dört adet olan kulelerin sayısı 2013 yılında üçe düşürülmüş, ancak yıkılan kulelerdeki vericiler, kalan kulelere aktarıldığı için ada halkının maruz kaldığı radyasyon ve sinyalde azalma olmamıştır. Kulelerin tamamının kaldırılması için mahkeme kararı olmasına rağmen, geriye kalan vericiler ve kuleler bugüne kadar varlığını sürdürmüştür.

30 yıldır yaz aylarını Kınalıada’da geçiren bir adalı olarak ben de bu mücadelenin bir parçasıydım. Milletvekili seçilmemden sonra da Başbakan, Ulaştırma Bakanı ve RTÜK nezdinde girişimlerde bulundum. Sonuç olarak sorunun Adalar Belediyesi bünyesinde çözümü noktasına ulaştık.

Adalar Belediye Başkanı Sayın Atilla Aytaç ve Adalar Belediyesi Hukuk İşleri Birimi ile yaptığım görüşmeler sonucunda, sayın Başkan’ın müsbet girişimleriyle, ‘775 Sayılı Gecekondu Kanununun 18. Maddesi uyarınca vericilerin kaldırılmasına ve 28.06.2017 tarihinde kulelerin yıkılmasına karar verildiği’ 15.06.2017 tarihinde tarafıma yazılı olarak iletilmiştir.

28 Haziran günü Kınalıada’daki kulelerin yıkımının basın ve kamuoyu tarafından takip edilmesinin ve gündemleştirilmesinin önemli olduğunu düşünmekteyim. Bu yıkımın, vericiler gibi halk sağlığını tehdit eden unsurların yakınında yaşamak zorunda kalan vatandaşlarımızın durumu için emsal olmasını temenni ediyorum. Bu ve benzeri unsurların yaşam alanlarının uzağına taşınması için mücadeleye devam edeceğimi belirtmek isterim.”

Adalar Belediyesi yetkililleri, vericilerin kaldırılması için başlatılan hukuki sürecin sonuçlandığını ve mahkemenin vericilerin kaldırılması yönünde karar verdiğine dikkat çekerek mahkeme kararı gereğince vericilerin yıkılacağını söyledi.Bu haber ..... kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+