​Körfez ülkelerinden Katar`daki Türk askeri üssünü kapatma talebi - Gündem
26 Eylül 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

23 Haziran 2017  

​Körfez ülkelerinden Katar`daki Türk askeri üssünü kapatma talebi

​Körfez ülkelerinden Katar`daki Türk askeri üssünü kapatma talebi ​Körfez ülkelerinden Katar`daki Türk askeri üssünü kapatma talebi
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, katar'daki Türk askeri üssünün kapatılmasını talep etti. Bu talep, Katar'a yönelik ablukanın kaldırılması için sözkonusu ülkeler tarafından hazırlanan 13 maddelik bir talepler listesinde yer aldı.

Ilgili maddede, "Yakın zamanda kurulan Türkiye askeri üssünü kapatın ve Katar sınırları içinde Türkiye ile askeri işbirliğini durdurun" ifadelerine yer verildi.

10 gün içerisinde yerine getirilmesi istenilen şartlar arasında, Katar'ın İran'la bağlarını zayıflatması, isyancı Husilere mali desteğin kesilmesi ve medya kuruluşu Al Jazeera'nın kapatılması da yer aldı.

Katar tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, Türkiye tepki gösterdi. Türkiye Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, konuyla ilgili herhangi bir talep almadıklarını belirterek, "Ama varsa bu, ikili ilişkilere müdahale anlamı taşıyabilir" diye konuştu. Işık , "Suriye, Irak, terör DAEŞ, başka terör örgütleri. Bu kadar ağır sorunlarla uğraşılırken böyle bir krizin çıkması bizi üzüyor. Bu ülkeler arasındaki sorunların bir ambargoya dönüşmeden çözülmesi bizim en önemli isteğimiz. Bir sorun varsa masada oturulup çözülsün.

Şunu ifade ederim ki Katar'daki Türk üssü Katar askerinin eğitimi, Katar'ın ve bölgenin güvenliği içindir. Kimse bundan rahatsız olmamalı. Bu anlaşmanın yeniden masaya getirilmesi gibi bir düşünce yok." şeklinde devam etti.

Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil bazı Arap ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesi ve ekonomik yaptırımların uygulanması, Körfez bölgesinde son yılların en büyük diplomatik krizini başlatmıştı.

Krizin çıkmasının hemen sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda ,Katar'a Türk askerinin konuşlanmasını mümkün kılan kanun tasarısı kabul edilmişti. Pazar günü ise TSK mensuplarının Katar'a intikali başlamıştı.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+