​Yerevan’da Birinci Cumhuriyeti’nin kurucusu Aram Manukyan’ın heykeli dikilecek - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

23 Haziran 2017  

​Yerevan’da Birinci Cumhuriyeti’nin kurucusu Aram Manukyan’ın heykeli dikilecek

​Yerevan’da Birinci Cumhuriyeti’nin kurucusu Aram Manukyan’ın heykeli dikilecek ​Yerevan’da Birinci Cumhuriyeti’nin kurucusu Aram Manukyan’ın heykeli dikilecek
2018 yılında Ermenistan’ın Birinci Cumhuriyeti’nin 100. yıldönömü vesilesiyle Cumhuriyet Meydanı’nda Birinci Cumhuriyet’in kurucusu, Ermeni kurtuluş savaşı önemli isimlerinden olan Aram Manukyan’ın heykeli dikilecek.

Karar Yerevan Belediye Başkanlığı tarafından alındı. Heykel için projeler sunmak için 10 Ağustos’a kadar yarışma süresi verildi. Yarışma sonucu birinci olacak proje sahibine heykeli dikme hakkı verilecek. İkinci ve üçüncü olanlara ödüller verilecek.

Aram Manukyan kimdir?

Aram Manukyan 1879 yılında bugünkü Ermenistan’ın Syunk idare bölgesinin Davit Bek köyünde dünyaya geldi. Ermeni Devrimci Partisi’ne (Dashnaktsutyun) üye olan Manukyan 1915 yılında Van özsavunmasını organize edip yönetti. Özsavunumanın zaferinden sonra Van ilini yönetti.

1916-1917 tarihleri arasında Manukyan Tiflis’teki Ermeni milli bürosu ve Taşnak Partisi’nin bürosunda çalıştı. Batı Ermenilerinin kongresinin organize edilmesinde büyük rol oynadı. 1917 yılında Ermeni milli konseyinin temsilcisi olarak Yerevan’a geldi.

1918 Mayıs ayında yaşanan Sardarapat ve Baş Aparan muharebeleri srasında lojistik işlerini yürüttü.

28 Mayıs gününde Ermenistan birinci Cumhuriyeti kurulmasından sonra Başbakan Hovhannes Kajaznuni’nin başkanlığıyla Tiflis’te kurulmuş olan Ermenistan Cumhuriyeti Hükümeti, 23 Temmuz 1918 yılında Yerevan’a gelene kadar ülkeyi yönetti.

15 Kasım -13 Aralık 1918’ta Refah ve Çalışma Bakanı Vekiliydi. Manukyan Cumhuriyeti’in kurulmasından ölümüne kadar İçişleri Bakanlığı yürüttü. Manukyan 29 Ocak 1919 yılında tifodan vefat etti.Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+