​The Economist: Suriye Ermenileri, tarihi vatanlarına dönüyor - Gündem
21 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

28 Haziran 2017  

​The Economist: Suriye Ermenileri, tarihi vatanlarına dönüyor

​The Economist: Suriye Ermenileri, tarihi vatanlarına dönüyor ​The Economist: Suriye Ermenileri, tarihi vatanlarına dönüyor
Ünlü "The Economist" gazetesi, "Suriye Ermenileri tarihi vatanlarına dönüyor" başlığı altında Suriye savaşınıdan dolayı bir kez daha göç yolunu tutan Suriyeli Ermenilerini anlattı.

Economist, "Suriye'de altı yıl devam eden iç savaş, milyondan fazla vatandaşlarını dışarıda sığınak aramaya mecbur etti. 2015-2016 yüzbinlerce kişi, Balkanlardan geçerek Avrupada güvenli bir liman bulmak peşindeyken, Suriye'deki Ermeni azınlığın temsilcileri bu yolu tercih etmeyere Ermenistan'a gitmeyi seçti" diye yazdı.

Yoğun göç nedeniyle nüfusi azalan Ermenistan'ın, büyük çoğunluğu eğitimli ve girişuimci olan Suroiye Ermenilerini memnuniyetle kucak açtığını yazan kaynak, iç savaştan önce Suroye'de, 1915 Ermeni Soykırımı'ndan kurtulanların nesilleri oaln yaklaşık 90.000 Ermeni kökenli vatandaşın yaşadığını hatırlattı.

İç savaştan önce tüm hayatı boyunca biriktirdiği parayı Halep'te bir mobilya fabrikasına yatıran ve çok geçmeden Ermenistan'a taşınmaya mecbur kalan 61 yaşındaki Hrayr Agulyan, "Yüz yıl sürdü, fakat şuan her şey bitti. Hristiyanların Yakın Doğu'da geleceği yoktur" yorumunu yaptı.

Günümüzde Suriye'de yaklaşık 30.000 Ermeni kaldı. Suriyeli Ermenilerin bir kısmı Lübnan'a, Kanada'ya, Türkiye'ye, Körfez ülkelerine veya başka yerlere taşındı. Fakat onlardan yaklaşık 30.000'i Ermenistan'ı tercih etti. Bazıları hemen Yerevan'a yerleşti, 30 aile de Karabağ'a sığındı. Suriye ordusunda görev yapan bazı Ermeni gençler de gönüllü olarak Artakh temas hattını korumaya gitti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+