​Karabağʹdaki Gohar Ağa Camisi restore ediliyor - Gündem
22 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

29 Haziran 2017  

​Karabağʹdaki Gohar Ağa Camisi restore ediliyor

​Karabağʹdaki Gohar Ağa Camisi restore ediliyor ​Karabağʹdaki Gohar Ağa Camisi restore ediliyor
Ermenistanʹın Kalkınma Girişimleri Vakfı (IDeA), Artsakh Cumhuriyeti Hükümeti ve Doğu Tarihi Mirasının Uyanışı fonunun işbirliği sayesinde Artsakhʹın (Karabağ) Şuşi kentindeki İran ʹGohar Ağaʹ (Yükarı Cuma) Camisi restore ediliyor.

Şuşiʹnin Gohar Ağa Camisinin restorasyon programı 2015 yılında Ermenistan ve Artsakhʹı ziyaret eden IDeA vakfının donorlarından Kayrat Boranbayevʹin, restorasyon projesini desteklemek amacıyla verdiği büyük bağış ile hayata geçirilebildi.

Program, caminin eski görünüme uygun bir şekilde tamamen restore edilmesi ve caminin yanındaki medrese binasının güçlendirme çalışmalarını kapsanıyor.

Program tarihi kültürel anıtının korunması yanısıra gelecekte kompleksi turizme kazandırma imkanı da verecek.

Caminin çevrede jeolojik ve jeodezik araştırmalar ve arkeolojik kazılar tamamlanmış durumundadır. Şu anda asıl inşaat çalışmaları sürüyor.

IDeA vakfının, Artsakhʹın kalkınma programından sorumlu Suren Amirbekyan ʹʹŞuşi Artsakhʹın benzeri olmayan mekanlardan biridir, Yukarı Camisi ise eski Şuşiʹnin zengin tarih ve kültürünün bölünmez bir parçasıdır. Program başta Şuşi olmak üzere bölgenin tarihi-kültürel mirasının sergilenmesinden ziyade Artsakhʹın turistik haritasında yeni bir merkez ekleme imkanını da sağlayacakʹʹ diye konuştu.

Caminin İran kültürüne ait olduğu için çalışmalarına İran Part Saman Jahan mimarlık firması ile İranlı uzmanlar dahil edildi.

Caminin restorasyon çalışmalarının sonbahar 2018ʹde tamamlanması bekleniyor.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+