​Sivirhisar Ermeni Kilisesiʹnin bahçesinde ʹʹHeykel bahçesiʹʹ açıldı - Gündem
13 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Պարխար / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

04 Temmuz 2017  

​Sivirhisar Ermeni Kilisesiʹnin bahçesinde ʹʹHeykel bahçesiʹʹ açıldı

​Sivirhisar Ermeni Kilisesiʹnin bahçesinde ʹʹHeykel bahçesiʹʹ açıldı ​Sivirhisar Ermeni Kilisesiʹnin bahçesinde ʹʹHeykel bahçesiʹʹ açıldı
Sivrihisarlı Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından 4 yıldır süren çalışmalar sonucunda, Sivrihisar’ın yalçın kayalıklara yaslanmış Ermeni Surp Yerortutyun Kilisesi’nin bahçesinde (Kızıl taşlardan yapıldığı için diğer ismi ile Kızıl Kilise), onlarca heykel tüm sergilenmeye başlandı.

Sanatçı Yurdanur’un ‘Heykel Bahçesi’ adını verdiği heykel açık hava müzesi, Sivrihisar’da geleneksel olarak düzenlenen Nasreddin Hoca Festivali kapsamında açıldı. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da, çok sayıda heykelin bulunduğu dünyada eşine az rastlanır müzedeki heykelleri yakından inceledi.

Avcı, bölgenin önemli bir turizm alanı olacağını söyledi.

Sivrihisar’da tescilli kayalar ile 100 yıllık Ermeni Kilisesi’nin bulunduğu boş alanda sergilenen çalışmalar arasında, Ermenistana karşı savaşan Kazım Karabekir paşa ve Milli Mücadele adı altında JönTürk hükümetinin Ermenilere uyguladığı Soykırımı tamamlayan Mustafa Kemal Atatürk heykelleri de yer almaktadır. Ayrica heykel müzesinde ressam Abidin Dino ile ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal’in heykelleri de bulunuyor.

1650’de inşa edilen, 1876’da yangın sonucu zarar gören kilise, 1881 senesinde Patrik Nerses Varjabedyan döneminde mimar Mintes Panoyat tarafından yeniden inşa edilmiş. Üç nefli bir bazilika'dr ve üstdörtgen planın üzerinde yapılmştr. Süslü batı girişin üstinde halen Ermenice hitabe bulunmaktadır. 1915 Ermeni Soykırımı zamanında Eskişehir'in Ermeni sakinleri zorla tehcir edildi veya öldürüldü, kalanları 1922 mübadele zamanında Yunanistan'a sürgün edildi. Bundan sonra kilise cemaatsiz kaldı. Restorasyon projesi 1996'da başlatılmak istendi fakat ancak 2010 senesinde başlatıldı. Eski kilisenin tarihi freskolar ve süslenmelerinin çoğu yok olmuştur.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+