BM’den Dağlık Karabağ açıklaması[BM’den Dağlık Karabağ açıklaması - Gündem
14 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Վանատուր / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

08 Temmuz 2017  

BM’den Dağlık Karabağ açıklaması[BM’den Dağlık Karabağ açıklaması

BM’den Dağlık Karabağ açıklaması[BM’den Dağlık Karabağ açıklaması BM’den Dağlık Karabağ açıklaması[BM’den Dağlık Karabağ açıklaması
Birleşmiş Milletler Dağlık Karabağ-Azerbaycan temas hattındaki durumun tırmanışından endişe duyduğunu açıkladı. BM Genel Sekreteri Basın Sözcüsü Stéphane Dujarric konu ile ilgili açıklamada ihtilaf taraflarına her hangi askeri müdahalesinden kaçınma, durumu istikrara kavuşturma ve gelecekte şiddeti önlemek için gerekli adımlar atma çağrısında bulundu.

Tarafları müzakere masasına oturmaya çağıran Dujarric yaptığı açıklamada “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanlarının 4 Temmuz’da Fizuli ilçesine bağlı Alhanlı köyünde sivillerin can kayıbına neden olan şiddete dair son açıklamasını destekliyoruz” ifadesini kullandı.

Karabağ-Azerbaycan temas hattında 4 Temmuz'da meydana gelen ateşkes ihlalleri vesilesiyle ABD ve Rusya’dan da açıklama geldi.

ABD’nin Dışişleri Sözcüsü Heater Nauert, ABD’nin 4 Temmuz'da Dağlık Karabağ'da sivil kayıplara da yol açan yeni ateşkes ihlallerinden derin endişe duyduğunu dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova '' 4 Temmuz'da cephe hattında meydana gelen ateşkes rejiminin ihlal olayı can kayıplara neden oldu. Bir sonraki felaketi bizim için kabul edilemez, taraflara durumu istikrarlaştırmak için adımlar atmaya çağırıyoruz'' açıklamasını yaptı.

Hatırlanacağı üzere 4 Temmuz tarihinde Azerbaycan tarafından şiddetlenen ateşkes ihlallerine cevap olarak Ermenistan tarafı da hasmın silahlı kuvvetlerini vurdu.

Azerbaycan ateş noktalarının sivil yerleşkelerinin hemen arkasında bulunduğu nedeniyle Azerbaycan'ın provokatif eylemlerine verilen cevap neticesinde biri çocuk iki sivil hayatını kaybetti, biri yaralandı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+