​Avrupa Parlamentosu: Karabağ çatışmasının savaş yoluyla bir çözümü yok - Gündem
14 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Վանատուր / Ժամ : Արփող

Gündem :

08 Temmuz 2017  

​Avrupa Parlamentosu: Karabağ çatışmasının savaş yoluyla bir çözümü yok

​Avrupa Parlamentosu: Karabağ çatışmasının savaş yoluyla bir çözümü yok ​Avrupa Parlamentosu: Karabağ çatışmasının savaş yoluyla bir çözümü yok
Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı David McAllister, AB-Ermenistan ve AB-Azerbaycan Parlamenter İşbirliği Komisyonları Başkanı Sajjad Karim ile Euronest Parlamenterler Meclisi Heyet Başkanı Rebecca Harms, 4 Temmuz'da Artsakh ile Azerbaycan temas hattında ateşkes rejiminin ihlali ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Avrupa Parlamentosu, Fizuli bölgesinde bu hafta başında yeniden patlak veren şiddetten dolayı derin endişe duyuyor.

Biz, savaş operasyonlarına hemen son vermeye davet ediyoruz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi eminiz ki Dağlık Karabağ ihtilafının savaş yoluyla bir çözümü olamaz. Bunun yerine çatışmanın, uluslararası hukuk kapsamında hemen siyasi yoluyla normalleştirilmesi gerekiyor. Bu, her iki tarafta da sivil ve askerler arasında yaşanan kayıplara son vermenin tek yoludur.

AGİT Minsk Grubunun arabuluculuk çaba ve tekliflerine tamamen destek veriyoruz. Bu arabuluculuğun başarılı olması için Ermenistan ile Azerbaycan'ın müzakereleri sürdürmek için yeterli siyasi irade ortaya koymalıdır".

Hatırlanacağı üzere, 4 Temmuz'da günün farklı saatlerinde Azerbaycan ordusu, Ermeni mevzilerine TR-107 çok namlulu topçu roketi sistemlerinden, havan ve roketatarlardan ateş açmıştı. Buna cevap olarak Savumna Ordusu da hasmın mevzilerine karşılıklı ateş açmıştı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+