​HALO Trust Karabağʹdaki mayın temizleme çalışmaları için bağış kampanyası başlattı - Gündem
22 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

12 Temmuz 2017  

​HALO Trust Karabağʹdaki mayın temizleme çalışmaları için bağış kampanyası başlattı

​HALO Trust Karabağʹdaki mayın temizleme çalışmaları için bağış kampanyası başlattı ​HALO Trust Karabağʹdaki mayın temizleme çalışmaları için bağış kampanyası başlattı
Dünyanın en büyük ve en eski mayın temizleme organizasyonu ABD- Britanya merkezli HALO Trust, Artsakhʹta (Karabağ) mayınların temizlenmesine kaynak sağlanması için bir kampanya başlattı.

1988’de Afganistan’da döşenen mayınları temizleyerek faaliyete geçen ve pek çok savaş bölgesinde mayın temizleme çalışmalarına devam eden HALO Trust, 2000 yılında beri de Karabağ’da çalışıyor.

HALO’nun verilerine göre, 1995’den bu yana Karabağ’da mayın nedeniyle 370 sivil hayatını kaybetti; üçte biri çocuktu.

Karabağ’da çalışmaya başladıklarından beri 280 Karabağlının kendilerine mayın temizleme çalışmalarında destek sunduğunu belirten Moore, Karabağ’da Sovyet döneminden kalma mayınların büyük bir kısmının temizlendiğini, geriye kalan komşu bölgelerdeki mayının temizlenmesi için özel fon arayışına girdiklerini ifade etti.

HALO’ya göre, geriye kalan mayınların temizlenmesi için 8 milyon dolarlık bir bütçe gerekiyor. ABD merkezli bir vakfın, yapılan her bağış oranında bağış yapacağını belirten Moore, böylece 2020 yılına kadar 4 milyon dolar bağış toplamaları gerektiğini ifade etti. Örgüt geçtiğimiz sene, Azerbaycan Ermenistan sınır hattında bulunan Laçın koridoru için ilk defa bir kitle fonlama kampanyası hazırlamıştı.

Şimdiye kadar hem Diasporadan hem de Ermeni olmayan pek çok kişiden kampanyaları kapsamında bağış aldıklarını belirten Moore, yine de karşılaştıkları en büyük engelin, özellikle batılı bağışçılar açısından Karabağ’ın tartışmalı politik konumu olduğunu belirtiyor.

“Karabağ Halkı için Güvenli Adımlar’ başlıklı bağış kampanyası kapsamında ilk olarak 10 Temmuz’da ABD, Boston’da bir gece düzenlendi. Gecede fotoğrafçı Scout Tufankjian’ın Karabağ’da çekmiş olduğu beş fotoğraf ta açık arttırmada satıldı. İkinci bir bağış gecesinin 15 Temmuz’da New York’da yapılması planlanıyor.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+