​Eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey: Ermenistan-Türkiye ilişkileri kalın buz tabakasının altında - Gündem
22 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

12 Temmuz 2017  

​Eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey: Ermenistan-Türkiye ilişkileri kalın buz tabakasının altında

​Eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey: Ermenistan-Türkiye ilişkileri kalın buz tabakasının altında ​Eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey: Ermenistan-Türkiye ilişkileri kalın buz tabakasının altında
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Kan, "Amerikan'ın Sesi" ne verdiği demeçte Türkiye'nin, Ermenistan ile normal ilişkiler kurmak istediğini dile getirdi.

"Ermenistan ile uzun bir tarihimiz var, ve diğer komşu ve müteffiklerimizle olduğu gibi daha iyi ilişkilerimiz olsun isterdik", açıklamasını yapan Kan, ikili ilişkilerinin normalleştirilmesi için en önemli tarafı olan Ermeni Soykırımı konusunun çözülmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin resmi tutumunu benimseyen Kan, Ermeni Soykırımı'nı tanımayı reddederek şu ifadelerini kullandı.

"Kanaatimce iyi ilişkilerinin kurulması önemlidir.taraflar ile uluslararası tarihçiler eğer beraber bu konuyu çözebilseydi, konu ikili ilişkiler için artık bir engel oluşurmazdı ve birçok alanlarda işbirliğimizi artırma fırsatımız olurdu."

Türkiye ve Irak'ta eski ABD Büyükelçisi James Jeffrey, yakın gelecekte Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşeceğini pek inanmıyor. "Ermenistan-Türkiye ilişkileri , kalın buz tabakasının altında kalmış, çünkü Rusya ile zor ilişkileri olanTürkiye, Ermenistan'ı Rusya ve İran müteffiği olarak algılıyor", ifadelerini kullandı.

ABD'nin, iki ülkenin ilişkilerinin normalleştirilmesinde olumlu rol oynayabileceğini iddia eden eski Büyükkelçi, buna rağmen ileride Beyaz Sarayın gündemini kapsayan daha önemli meselelerin olduğuna dikkat çekti.

Jeffrey "Benim Türkiye'de Büyükelçi olduğum sırada ABD, Dağlık Karabağ'da bir çözüm bulunması ve Ermenistan -Türkiye ilişkilerini normalleştirilmesi konusuyla çok yakından ilgilieniyordu," diye konuştu.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+