​İsveçli milletvekiller, Erdoğan ve AKP`li liderlere karşı soykırım suçundan dava açılmasını istedi - Gündem
21 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

13 Temmuz 2017  

​İsveçli milletvekiller, Erdoğan ve AKP`li liderlere karşı soykırım suçundan dava açılmasını istedi

​İsveçli milletvekiller, Erdoğan ve AKP`li liderlere karşı soykırım suçundan dava açılmasını istedi ​İsveçli milletvekiller, Erdoğan ve AKP`li liderlere karşı soykırım suçundan dava açılmasını istedi
İsveç'te Çevre Partisi Yeşiller ve Sol Parti üyesi milletvekililer, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP yöneticileri hakkında soykırım, savaş ve insanlık suçundan dava açılması talebiyle Stockholm Uluslararası Savcılığı'na başvurdu.

Suç duyurusunda, Temmuz 2015-Aralık 2016 tarihlerinde Şırnak, Cizre, Silopi ve Sur'da birçok semtinin Türk ordusu tarafından yerle bir edildiği, halk arasında dehşet yayıldığı ve insanların kendi topraklarından sürüldüğü kaydedildi.

Kanıt olarak ise Birleşmiş Milletler, Uluslararası Af Örgütü, Mazlum-Der ve İnsan Hakları Derneği'nin hazırladığı raporlarile katliam ve yıkımlardan sonra sözkonusu bölgelerde çekilen resimleri gösterildi.

İsveç'in 2014: 406 sayılı yasa kapsamında Erdoğan, soykırım suçundan 4 yıl ile ömür boyu, insanlık dışı uygulamalar yapma suçundan 6 yıl ve savaş suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Türk devletinin Kürdistan'da yaptığı soykırım, insanlık ve savaş suçlarının asıl sorumlusu Türkiye'nin bugünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu kaydeden milletvekililer, Erdoğan'ın yanı sıra Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski içişleri Bakanı Efkan Ala, Savunma Bakanı Fikri Işık ve eski Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da işlenen suçlardan sorumlu olduğunu ileri sürdü.

İsveç'in 2014: 406 sayılı yasasına göre İsveç mahkemeleri, soykırım, insanlık ve savaş suçu dünyanın her hangi bir yerinde işlenmesinden bağımsız olarak bu suçları işleyenleri yargılama hakkına sahiptir.

Milletvekililerin Erdoğan'a karşı verdiği suç duyurusu, yerel medyada geniş yankı buldu. İsveç'in en çok izlenen kanalı TV 4'da konunun ele alındığı bir programa katılan hukuk uzmanları, Erdoğan'a çok ağır suçlar yöneltildiğini, İsveç'e gelmeleri durumunda geçmişte Şili diktatörü Pinochet'e yapıldığı gibi Erdoğan ve Türk yetkililerin tutuklanabileceklerine dikkat çekti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+