​Türk ve Ermeni fotoğrafçılar Yerevan’da buluştu - Gündem
13 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Պարխար / Ժամ : Բաւական

Gündem :

16 Temmuz 2017  

​Türk ve Ermeni fotoğrafçılar Yerevan’da buluştu

​Türk ve Ermeni fotoğrafçılar Yerevan’da buluştu ​Türk ve Ermeni fotoğrafçılar Yerevan’da buluştu
Avrupa Birliği desteği ile Hrant Dink Vakfı’nın Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gelişmesi için oluşturduğu ‘Beyond Borders’ (Sınırların Ötesinde) fonundan yararlanarak gittiğimiz Ermenistan seyahatimizde, iki ülke arasındaki bağları güçlendirmek için Halil Başoğlu ve Erkan Kalenderli ile birlikte fotoğrafın birleştirici gücünü kullanmak istedik.

Gitmeden önce Armenian Photographers National Association (ANPA) Başkanı Sergey Hakobyan ile iletişime geçtim ve Yerevan’da iki ülke fotoğrafçılarını bir araya getirmek için bir etkinlik yapmak istediğimizi kendisine bildirdim. Hakobyan, bu talebimi olumlu karşılayarak her konuda yardımcı olabileceklerini söyleyince, biz de Yerevan’a gittik.


APNA tarafından 6 Temmuz’da Yerevan’daki MS Photostudio’da düzenlenen etkinliğe katılan her fotoğrafçı ikişer slayt şov hazırladı. Halil Başoğlu ve Erkan Kalenderli’nin hazırladıkları fotoğrafların çoğu Kars, Ağrı ve Van bölgesindeki Ermeni yerleşim bölgelerini kapsıyordu.

Ermenistan’da bulunduğumuz süre zarfında fotoğraf hakkında karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunduk. Bu sırada, ilk kez Türkiyeli fotoğrafçıların, kendi maddi imkânlarıyla Ermenistan’da bir sunum yaptıklarını öğrendik. Bu anlamda ilk olmak, bizim için ayrı bir önem taşıdı.

Orada bulunduğumuz 4-11 Temmuz arası kendimizi evimizde gibi hissettik. Çocukluğumdan beri ailece görüştüğümüz Ermeni dostlarımız olduğu için Ermeni toplumuna uzak değilim. Ermenistan’a daha önce iki defa gitmiştim fakat son seyahatim, öncekiler gibi turistik değildi. Bu kez, iki fotoğrafçı arkadaşımla, projemizin ana teması olan Haçkarlar’ı ve Haçkar ustalarını çalışırken fotoğraflamak, dostluk köprüsüne bir taş ekleyebilmekti.

İki halk birbirine çok benziyor ve çok yakın, bir o kadar da uzak olmamalıyız.Bu haber Ag.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+