​Bakü mahkemesi’nden Karabağ’ı ziyaret eden Rus bloggere 3 yıl hapis - Gündem
21 Ağustos 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Նավասարդ / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Արփող

Gündem :

20 Temmuz 2017  

​Bakü mahkemesi’nden Karabağ’ı ziyaret eden Rus bloggere 3 yıl hapis

​Bakü mahkemesi’nden Karabağ’ı ziyaret eden Rus bloggere 3 yıl hapis ​Bakü mahkemesi’nden Karabağ’ı ziyaret eden Rus bloggere 3 yıl hapis
Bakü Ağır Ceza mahkemesi Rus blogger Aleksandr Lapshini 3 yıl hapis cezasına mahkum etti. Mahkemenin kararın gerekçesi olarak Aleksandr Lapşin’in “suç örgütü faaliyeti çerçevesinde Azerbaycan’ın devlet sınırlarını yasadışı olarak ihlal ettiğini” açıkladı.

Rusya ve İsrail vatandaşlığı bulunan blogger Aleksandr Lapşin, Dağlık Karabağ Cumhuriyetini çeşitli dönemlerde ziyaret ettiği, internet sitesinden Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının desteklenmesi yönünde çağrıda bulunduğu için Azerbaycan'ın '' kara listesine'' dahil edilmişti.

Azerbaycan Başsavcılığı Lapşin'e yönelik "açıkça devletin aleyhine çıkmak" ve "devlet sınırını yasadışı yollardan geçmek" suçlarıyla soruşturma başlatmış, hakkında uluslararası arama kararı çıkartılmıştı.

Lapşin 14 Aralık 2016'da gittiği Belarus'ta Azerbaycan'ın talebi üzerine tutuklanmıştı. Belarus Savcılığı Lapşin'in Azerbaycan'a iade edilmesine karar vermiş, Yüksek Mahkeme de bu kararı onaylamıştı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+