​İstanbul Ermeni Patrik Değabahı: Patriklik seçimleri muhtemelen Aralık ayında yapılacak - Gündem
15 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Արամազդ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

25 Temmuz 2017  

​İstanbul Ermeni Patrik Değabahı: Patriklik seçimleri muhtemelen Aralık ayında yapılacak

​İstanbul Ermeni Patrik Değabahı: Patriklik seçimleri muhtemelen Aralık ayında yapılacak ​İstanbul Ermeni Patrik Değabahı: Patriklik seçimleri muhtemelen Aralık ayında yapılacak
Türkiye Ermenileri Patrik Değabahı başpsikopos Karekin Bekçiyan bir takdis törenine katılmak üzere Ermenistan'da bulunuyor. Ermeni "Haydzayn" haber sitesine konuşan Bekçiyan cemaat içindeki durumu, patriklik seçim sürecini anlattı.

Seçim sürecini yürütten Müteşebis heyetin çalışmalarını değerlendiren Değabah heyet içinde yetenekli kişilerin dahil olduğunu söyledi.

Cemaatteki durumla ilgili sorulara Bekçiyan eskide var olan gerginliğin azaldığını dile getirerek şöyle devam etti: "Durum eskisi gibi değil daha huzurludur. Ben de sakin biriyim, bunun de durumun gerginleşmesinde katkısı var. Çalışıyoruz. Toplantılarımız iyi geçti. Mütteşebis heyet çalışmalarına devam ediyor. Ben, gereği olmadığı için bunlara katılmıyorum Benim uğraşmam gereken başka konular var. Şimdi buradayım, buradan iş gereği Fransa'ya ayrılacağı."

Bekçiyan, Patriklik seçimlerinin muhtemelen tarihini açıklarken içinde bulunduğumuz yılın Aralık ayında gerçekleştirilebileceğini duyurdu. Değabah'a göre seçmen listesinin hazırlanma çalışmaları Ekim ayına kadar sürecek. Bundan ötürü seçimlerin Aralık ayından daha erken yapılması mümkün değil.

Seçim gününün ise Patrikhane belirleyip devletin onayına başvuracağını söyleyen Bekçiyan olası adaylar arasına daha önce söz edilen ruhaniler dışında yenilerin de dahil olabileceğini vurguladı.

Bekçiyan "Patriklik seçimlerine katılma doğal hakkı olan Türkiye doğumlu diğer ruhanilerimiz da var. Kanunlarımıza göre doğal hakkı olanlara mektup gönderip aday olup olmalarını sorulacak. Adaylıklarını açıklarsa İstanbul'a davet edeceğiz ve halkımıza tanıştıracağız. Böyle 7-8 doğal aday var. Khajak başkiposos (New York Ermenileri ruhani önderi) aday olabilir. Navasard başpiskoposun (Yerevan ruhani önderi) babası da İstanbullu, bu anlamda onun da aday olma hakkı var. Mikayel piskoposun (Gyumri ruhani önderi) babası da Türkiyeli, Küdüs'teki Sevan başbiskoposun babası da Türkiye'de doğdu. Bir çok isim daha var" dedi.

Bekçiyan Patriklik seçim süreci çalışmaları hakkında Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu 1. Karekin'i de bilgilendirdiğini söyledi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+