İstanbul Ermenileri Patriklik seçimlerine Ermenistan’dan bir aday daha - Gündem
26 Eylül 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

28 Temmuz 2017  

İstanbul Ermenileri Patriklik seçimlerine Ermenistan’dan bir aday daha

İstanbul Ermenileri Patriklik seçimlerine Ermenistan’dan bir aday daha İstanbul Ermenileri Patriklik seçimlerine Ermenistan’dan bir aday daha
Ermenistan’ın Şirak (Gyumri) idare bölgesinin bir kısmını kapsayan piskoposluk lideri Mikayel Ajapahyan Türkiye Ermenileri Patrik adayı olacağını açıkladı.

Babasının Türkiye doğumlu olduğu için aday olma doğal hakka sahip olduğunu bildiren Ajapahyan sorumluluklardan vazgeçmenin kendi prensiplerine aykırı olduğunu vurguladı.

Ajapahyan “Bir ruhani adam olarak her yerde hizmet etmeye hazırım, ancak Patrik seçilme şansımın yüksek olduğunu düşünmüyorum. Gün gelir göreceğiz. Ne de olsa sorumluluklardan vazgeçmiyorum, vazgeçmek te benim prensiplerime karşıdır. Fakat bu topyekun seçim kampanyasına gireceğim anlamına gelmez” ifadelerini kullanmıştı.

Daha önce İstanbul Ermenileri Patrik Değabahı başpiskopos Karekin Bekçiyan Ermeni haber sitelerine konuşurken Patriklik seçimlerine aday olabilecek bir takım isimleri açıklamıştı. Daha önce isimleri aday olarak geçmeyen, ama adaylık hakkı olan ruhaniler arasında Bekçiyan, babası İstanbul doğumlu Yerevan ruahni önderi Navasard Kjoyan'ın, babası Türkiyeli Şirak'ın ruhani önderi Mikayel Ajapahyan'ın, Kudüs Ermeni Patrikhanesi’nden Sevan başpiskoposun isimlerini de sıralamıştı.

Bekçiyan "Patriklik seçimlerine katılma doğal hakkı olan Türkiye doğumlu diğer ruhanilerimiz da var. Kanunlarımıza göre doğal hakkı olanlara mektup gönderip aday olup olmalarını sorulacak. Adaylıklarını açıklarsa İstanbul'a davet edeceğiz ve halkımıza tanıştıracağız" demişti.

Bekçiyan’ın açıklamasından sonra gazetecilerin sorunlarına cevaplayan Yerevan Önderliği’nde hizmet eden papaz Yesayi Artinyan, Yerevan ruhani önderi Navasard Kjoyan’ın Patrik seçimlerinde aday olmayacağını bildirmişti.

Böylece şimdiye kadar en çok konuşulan olası adaylar Patrik Değabahı Karekin Bekçiyan’ın, Ruhani meclis Başkanı piskopos Sahak Maşalyan’ın, Ermenistan’ın Gugark bölgesinin ruhani lideri başpiskopos Sebuh Çuljyan’ın ve eski Patrik genel vekili Aram Ateşyan’ın yanı sıra piskopos Mikayel Ajapahyan’ın ismi de eklendi.


Bu haber Er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+