​Dink davasında önemli itiraf: Bayraklı görüntü talimatı başsavcıdan - Gündem
17 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Ասակ / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

31 Temmuz 2017  

​Dink davasında önemli itiraf: Bayraklı görüntü talimatı başsavcıdan

​Dink davasında önemli itiraf: Bayraklı görüntü talimatı başsavcıdan ​Dink davasında önemli itiraf: Bayraklı görüntü talimatı başsavcıdan
Hrant Dink Cinayeti Davası'nın 16.duruşması görüldü. Duruşmaya Samsun Jandarma İstihbarat görevlisi tutuklu astsubay Ustaoğlu'nun ifadesi damga vurdu. Ustaoğlu, Dink'in katili Ogün Samast'ın bayraklı görüntü talimatını başsavcının verdiğini söyledi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davaya bugün Çağlayan'daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya Samsun Jandarma İstihbarat'ta görevli Astsubay Birol Ustaoğlu ile duruşma hakimi arasındaki diyalog damgasını vurdu. Hakim Ogün Samast'ın bayraklı görüntüsünü sordu, Astsubay Ustaoğlu "talimatı başsavcı verdi" dedi.

Dink cinayeti hakkında hazırlanan üçüncü iddianamenin de kabul edilmesiyle, davadaki sanık sayısı 85 oldu. 16. celsenin ilk duruşması öncesine saat 10'da adliyenin C kapısı karşısında toplanan Hrant'ın Arkadaşları, "Hrant için adalet için" ve "Biz bitti demeden bu dava bitmez" sloganları attı.

"Adaletsizlik çıtası yükseldi"

Hrant'ın Arkadaşları'ndan Bülent Aydın konuşma yaptı.

Bianet'ten Elif Akgül'ün haberine göre davanın on yılı aşkındır sürdüğünü hatırlatan Aydın “İlk defa bu duruşmada Dink cinayetinden yargılananların davaları birleştirildi” dedi.

“Hrant Dink davasında adalet nöbetimiz devam edecek. Bu cinayetle ilgili herkes yargılanana ve cezalandırılana kadar adalet talebimizi sürdüreceğiz” diyen Aydın, 5 Temmuz'da aralarında Hrant'ın Arkadaşları'ndan Özlem Dalkıran'ın da olduğu 10 hak savunucusunun operasyonla gözaltına alınıp sekizinin tutuklandığını hatırlattı.

“Hak savunucularının gözaltına alınıp tutuklanmalarıyla Türkiye'nin adaletsizlik çıtası bir adım daha yükseldi” diyen Aydın şöyle devam etti:

“Diğer savunucusularıyla birlikte gözaltına alınan ve tutuklanan arkadaşımız Özlem Dalkıran'a buradan bir selam gönderiyoruz. Özlem Dalkıran ve diğer hak savunucuları 27 gündür özgür değiller.

“Hak savunucularının bile tutuklanıp yargılandığı bir ülke haline geldi Türkiye. Özlem Dalkıran'ın ve hak savunucularının akıl almaz gerekçelerle tutuklanmalarını kabul etmiyoruz."

Hrant'ın Arkadaşları basın açıklamasının ardından duruşmayı izlemek üzere adliyeye girdi.

"Bayraklı görüntü talimatı başsavcıdan"

Duruşmaya davanın tutuklu sanığı Samsun Jandarma Komutanlığı İstihbarat Görevlisi Astsubay Birol Ustaoğlu'nun savunması ile devam edildi. Sanık Astsubay Ustaoğlu ile hakim arasında geçen diyalog duruimaya damgasını vurdu. Hakim, OgünSamast'ın emniyette çekilen bayraklı görüntüsübnü sordu, Astsubay Ustaoğlu, "talimatı başsavcının verdiğini söyledi. İşte Duruşmanın hakimi ile tutuklu sanık Astsubay Birol Ustaoğlu arasında geçen o diyalog;

Hakim: Ogün Samast'la yapılan mülakat, muamele ve ifade işlemlerinin mevzuatta yeri var mıdır? Yetkiniz olmamasına rağmen ortaya bu rezil görüntülerin çıkmasına neden yol açtınız?

Ustaoğlu: Başsavcı talimatı üzerine... Başsavcı talimatı olmasaydı ögünü konuşturmak için bayraklı görüntüleri çekmezdik.

Hakim: ben Samsun ayağını hiç anlayamadım. Orada yapılan bütün işlemler uygunsuz. Ben kadastro hakimliğinden gelmedim.

Duruşma sırasında Hrant Dink'in katili Ogün Samast'a Samsun Emniyeti'ndeki görüntüler izlettirildi. Bu sırada hakim Ogün Samast'a, "O baktığın nedir?" diye sordu.

Samast,"Şişli'de olayı yapmadan önceki görüntülerimi seyrettirdiler bana."dedi.

"Odada bir MİT görevlisi de vardı"

Tutuklu Astsubay Birol Ustaoğlu bayraklı fotoğraf konusunda şunları söyledi;

"Recep diye tanıdığım mit görevlisi de fotoğraf çekimi sırasında odadaydı. Birkaç sivil giyimli kişi vardı. Cumhuriyet savcısı yazılı talimatıyla başka olaylarda da mülakat yapmışlığımız vardır. Anlaşmalı olduğumuz sivil fotoğrafçıya dosyaya koymak için birer fotoğraf tab ettirdik. CD kaydı da yaptırdık. Dünyanın gözü samsun'daydı. Bir an önce Ogün samast'tan bilgi alalım diye uğraştık biz. Bayrak olayı böyle çıktı."Bu haber cu.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+