​Van`daki Ermeni Mezarlığının üzerinde yapılan halk plajı kapatıldı - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

03 Ağustos 2017  

​Van`daki Ermeni Mezarlığının üzerinde yapılan halk plajı kapatıldı

​Van`daki Ermeni Mezarlığının üzerinde yapılan halk plajı kapatıldı ​Van`daki Ermeni Mezarlığının üzerinde yapılan halk plajı kapatıldı
Van’da 1’inci Sit Alanı olan Ermeni Mezarlığı ile Dilkaya Höyüğü üzerinde Edremit Belediyesi’ne atanan kayyum tarafından tuvalet, otopark ve kabinlerin yapıldığı halk plajı kapatıldı. “Temizlik ve ilaçlama yapılıyor” gerekçesiyle dün itibariyle halka kapatılan plaj böölgesinde, belediye çalışanlarının iş makineleri ve kepçeler ile çalışma yürütmesi dikkat çekti.

Alanda incelemek isteyen Van Protestan Kilisesi Ruhani Lideri Vahit Yıldız'ın plaja girişine izin verilmedi. Belediye çalışanları, “Plajda temizlik, ilaçlama yapılıyor ve sahile dökülen büyük taşları topluyoruz” açıklamasını yaptı. Yıldız, plaj kısmında nasıl bir çalışmanın yapıldığının net olarak görülmediğini, fakat bölgede kepçe ve kamyonlarla höyükten toprak alındığını, toprağın rastgele etrafa döküldüğünü ve etrafta kemiklere rastlandığını anlattı.

Hatırlanacağı üzere, günler önce basına yansıta haberlere göre, ünlü Ermeni Ressam Arshile Gorky’nin doğduğu yer oalrak bilinen Van'daki eski Ermeni mahallesinin bitişiğindeki mezarlık üzerinde halk plajı açılmış, mezarlık tahrip edilmiş, insan kemikleri etrafa sıçramıştı.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+