Garo Paylan: “Türkiye’de sokakta bir insan nasıl konuşamıyorsa, Meclis’te de aynısı uygulanmaya çalı - Gündem
17 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Ասակ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

04 Ağustos 2017  

Garo Paylan: “Türkiye’de sokakta bir insan nasıl konuşamıyorsa, Meclis’te de aynısı uygulanmaya çalı

Garo Paylan: “Türkiye’de sokakta bir insan nasıl konuşamıyorsa, Meclis’te de aynısı uygulanmaya çalı Garo Paylan: “Türkiye’de sokakta bir insan nasıl konuşamıyorsa, Meclis’te de aynısı uygulanmaya çalışıldı
HDP Ermeni Milletvekili Garo Paylan, "Vicdan ve Adalet" nöbeti hakkında konuştu. Muhalefetin, basının ve yargı üzerindeki baskılar ve bu kurumların işlememesi nedeniyle nöbeti başlattıklarını söyleyen Paylan, “Bu üç kurum da işlemiyorsa iktidarın insafına kalmış durumdasınızdır ve iktidar pek çok hata yapıyor ve suç işliyor, biz bunu ifşa etmek istedik tam da aslında amaçladığımız şeye ulaştık” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'da yapılan nöbetin, polis ablukası ve tecrit altında yapıldığını dile getiren Paylan, “Herkes sussun ve korksun, korku bulaşsın isteniyor. Son zamanlarda dikkat ederseniz, insanları ibreti alem için tutukladıkça herkes bir otokontrol haline girdi. "Aman ben bu tiviti atarsam tutuklanırım", "Aman kızım bunu söyleme" gibi telkinleriyle birbirimizi telkin eder hale geldik” dedi.

Sokaklarda bir nöbetle ezber bozmuş olduklarına dikkat çeken Paylan, TBMM’de AKP ve MHP'nin kabul ettirdiği iç tüzük değişikliğini “Bu zamanın ruhunu yansıtan bir iç tüzük değişikliği oldu” diye değerlendirdi. HDP'li milletvekili, “Türkiye’de sokakta bir insan nasıl konuşamıyorsa, konuşturulmuyorsa, ifadeleri kısıtlanıyorsa, Meclis’te de milletvekillerine aynısı uygulanmaya çalışıldı. Mesela, Ermeni meselesi her dönemin tabusuydu, Kürt meselesi büyük oranda her dönemin tabusuydu ve tekrar devlet fabrika ayarlarına geri dönmüş oldu. Bu AKP eliyle devlet fabrika ayarlarına geri döndürülüyor." diye konuştu.

T24 muhabirine konuşan Paylan, "Türkiye, büyük bir sıkışmışlık yaşıyor ve iktidarı denetleyebilecek hiçbir kurum işlemiyor. Ben bir parlamenter olarak söyleyebilirim parlamento kesinlikle işlemiyor, iktidarı, sarayı denetleyemiyor. Diğer güç yargı ise, iktidarın bir sopasına dönüşmüş durumda. O da iktidarı denetleyemiyor. Üçüncü güç basınsa büyük oranda etkisizleştirildi sizin gibi meslek onurunu taşıyan kişileri ve kurumları tenzih ederim ama büyük oranda etkisizleştirildi ve sarayın vesayeti altına sokuldu.

Bu üç güç de Sarayı ve iktidarı denetleyemiyorsa orada totaliter bir rejim vardır ve bu vesayeti kıracak yani denetleyebilecek aygıtlar devre dışıdır. Biz bunu ifşa etmek istedik. Muhalefetin üzerindeki baskıları. Basın üzerindeki baskıları ve yargı üzerindeki baskıları ve bu kurumların işlememesi noktasında sokakta bir nöbet "Vicdan ve Adalet" nöbeti başlattık." Ifadelerini kullandı.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+