​Bulgaristan`daki Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında Ermeni öğrenciler 2`si altın 8 madalya kaz - Gündem
15 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Արամազդ / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

08 Ağustos 2017  

​Bulgaristan`daki Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında Ermeni öğrenciler 2`si altın 8 madalya kaz

​Bulgaristan`daki Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında Ermeni öğrenciler 2`si altın 8 madalya kaz ​Bulgaristan`daki Uluslararası Matematik Olimpiyatlarında Ermeni öğrenciler 2`si altın 8 madalya kazandı
Bulgaristan'ın Blagoevgrad şehrinde üniversite öğrencileri için düzenlenen 24. Uluslararası Matematik Olimpiyatları (IMC) sona erdi. 31 Temmuz - 6 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen Olimpiyatlara, dünyanın 71 üniversitesinden 331 öğrenci katıldı.

Yarışmada, Yerevan Devlet Üniversitesi, Ermenistan Amerikan Üniversitesi ile Ermeni -Rus (Slav) Üniversitesi'nin takımları Ermenistan'ı temsil etti. Ermeni öğrenciler, yarışma kapsamında iki altın, iki gümüş ve iki bronz madalya kazandı.

Yerevan Devlet Üniversitesi'nden Olimpiyat'a katılan dört öğrencilerlerden Albert gevorgyan ile Vazgen Mikayelyan, altın madalya kazanırken, Avetik Karagülyan ile Gevorg Mnatsakanyan ise gümüş madalyaya layık görüldü. Takım olarak ise YDÜ'nin takımı 7. sırada yer aldı. Daha önceki yıllarda Yerevan Devlet Üniversitesi'ni temsil eden takımların kaydettiği en iyi sonuç ise 15. olmuştu.

Ermenistan Amerikan Üniversitesi'nin takımında yer alan Artyom Kösyan ile Ermeni-Rus (Slav) Üniversitesi'nden Krayça Koçaryan ise birer bronz madalya kazandı.

24. Uluslararası Matematik Olimpyatlarında birinci sırada İsrail Milli Takımı yer alırken, ikinci ve üçüncü sıralarda ise Sank -Petersburg Üniversitesi ile Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü'nün öğrencileri yer aldı.

Üniversite öğrencileri için her yıl düzenlenen Uluslararası Matematik Olimpyatları ilk defa 1994 yılında gerçekleştirildi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+