​Aznavour’dan Avrupa ve Avustralya konser turu - Gündem
13 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Պարխար / Ժամ : Բաւական

Gündem :

11 Ağustos 2017  

​Aznavour’dan Avrupa ve Avustralya konser turu

​Aznavour’dan Avrupa ve Avustralya konser turu ​Aznavour’dan Avrupa ve Avustralya konser turu
Dünyaca ünlü Ermeni şarkıcı Charles Aznavour Avrupa’da ve Avustralya’da konserler verecek.

Aznavour’un resmi Facebook sayfasından yapılan paylaşımda, şarkıcının 4 Ekim’de Sidney’de, 13 Kasım’da Milan’da, 9 Aralık’ta Viyana’da, 13 Aralık’ta ise Paris’te konser vereceği duyuruldu.

Dünyaca ünlü Fransalı Ermeni şansonye Charles Aznavour, bu sene 93. doğum yıldönümünü kutladı. Aznavour, 1915 Ermeni Soykırımı sırasında Fransa'ya göç eden bir Ermeni ailede 1924 tarihinde Paris'te dünyaya geldi.

Ünlü sanatçının sanat dünyasındaki ilk başarılı adımları, Edith Piaf ile Maurice Chevalier için yazdığı küçük çocuk tiyatro rolleriydi. Aznavour'un müzik dünyasında ilk çıkışı, 1940'larda besteci Pierre Rocher ile yaptığı düetle oldu. Düeti beğenen Fransalı şarkıcı Edith Piaf, Aznavour'dan kendisi için şarkıları yazmasını istedi. Bundan sonra Charles, Pierre ile Edith, Fransa ve Amerika'da konser turuna çıktı. Piaf ile tanışması, Aznavour'un profesyonel hayata başlamasının başlıca sebeplerden biri oldu.

1955'ten sonra filmlerde de rol almaya başlayan şansonye, şiirlerini ve kendi hayat yolunu anlattığı "Aznavour, Aznavour hakkında" kitabını yayınladı. 2009'ta Time Dergisinin yaptığı anketler sonucu 20. yüzyılın en iyi şansönyesi olarak tanınan Aznavour, Ermeni halkının büyük destekçisidir.

1988'de Ermenistan'ın Spitak şehrinde yaşanan korkunç depremden sonra ünlü şansonye, hayırseverlik vakfı kurarak depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine veya diğer zarar görenlere yardım etmek için para toplamaya başladı.

1990'larda birçok ünlü Fransa'lı şarkıcı ve oyuncunun katılımıyla çekilen "Senin için, Ermenistan" başlıklı şarkı klibi, büyük şan kazandı. Ünlü şansonye, bugüne kadar binden fazla şarkılar yazdı, 60’tan fazla filmlerde rol aldı. Hayatı boyunca Aznavour’un 100 milyondan fazla albümü satıldı.

Ermenistan başkentinin merkezi meydanlardan biri, Aznavour'un ismini taşıyor. Gyumri'de ise Aznavour heykeli var. Aralık 2008'den beri Ermenistan vatandaşı olan şansonye, aynı zamanda Ermenistan'ın İsviçre Büyükelçisi olarak görev yapıyor.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.
+