​HDP milletvekili Paylan`dan Van Edremit`teki Ermeni Mezarlığına ziyaret - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

14 Ağustos 2017  

​HDP milletvekili Paylan`dan Van Edremit`teki Ermeni Mezarlığına ziyaret

​HDP milletvekili Paylan`dan Van Edremit`teki Ermeni Mezarlığına ziyaret ​HDP milletvekili Paylan`dan Van Edremit`teki Ermeni Mezarlığına ziyaret
HDP Ermeni Milletvekili Garo Paylan, Van Edremit Belediyesi kayyumu tarafından üzerine tuvalet, soyunma kabini ve plaj alanı yaptırılan Ermeni Mezarlığı bölgesinde incelemelerde bulundu.

Plaja saçılmış insan kemiklerini gösteren milletvekili, yaşananların Ermenilere karşı saygısızlık olduğunu belirtti. Paylan, “Van’da yüzlerce Ermeni mezarlığı, kilisesi vardı. Kültürel mirasları büyük oranda yok edildi. Ama benim en çok üzüldüğüm şey mezarlıkların yok edilmesi hatta üzerine tuvalet yapılmasıdır. Van’daki kayyumdan ve hükümetten öncelikle ölülerimize saygı göstermesini istiyorum. Kınıyorum. Bu olayın takipçisi olacağım. Geçmişimizin, ölülerimizin üzerine yapılan bu saygısızlığın son bulması için elimden gelen her şeyi yapacağım” ifadelerini kullandı.

Bulduğu kemikleri ağacın köküne gömen Ermeni milletvekili, “Burada binlerce yıl medeniyetlere ev sahipliği yapan Höyük bulunuyor. Burası çok uzun yıllar Ermeni halkına ev sahipliği yaptı. Şu an ise kemikler birçok yerden dışarı çıkmış. Ermeni Mezarlığı olduğu açık. Bugünlerde Türkiye’de yaşayan halklara saygı yok ama her şeyden önce ölülerimize saygıları yok!” diye konuştu.

Höyüğün bir kısmının çerçevelenmiş olduğuna, mezarlığın devamına ise beton yapıdan kantin, mescit ve tuvaletler yapıldığına dikkat çeken Paylan, alanın alt kısmına ise asfalt döşendiğini gösterdi. Paylan, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Burası ünlü Ermeni Ressam Gorky’nin köyü. Ermeni Soykırımının başladığı günlerde Gorky ailesi ile birlikte Erivan’a kaçmak durumunda kalıyor. Ve bir daha da topraklarına dönemiyor. Onun anısına bir çeşme yapılmıştı. Ve çeşmede dört dilde biyografisi yazıyordu. Onun anısına bir tabela yapılmıştı. Bütün dünyanın bildiği tanıdığı bir ressamın adına yapılan tabela yurttaşların anlatımına göre kayyım bu tabelayı sökmüş.

Ancak Ermeni adına ne varsa bu topraklarda sökülüp atılmak isteniyor. Onlar sanki bu topraklarda hiç yaşamamış gibi gösteriliyor. Ne zamanki biz Kürtlerin değerleriyle, Ermenilerin değerleriyle Türklerin değerleriyle hep beraber gurur duyarsak, burası ortak vatanımız olacak. Yoksa böyle utançlarla hatırayı ve hafızayı silen, gurur duymamız gerekirken, tabelası sökülen hep beraber karanlık bir ülkede yaşayacağız. Ama biz hep beraber bu ülkeyi aydınlatacağız. Buna inanıyoruz.

Kötülük uygulayanlar dün Talat Paşa ve Enver Paşa’ydı, bugün ise Tayyip Erdoğan ve onun getirdiği sistem. Kötülük ve vicdansızlık yapmaya devam ediyorlar. Biz vicdan dedikçe onlar zulüm diyor. Biz adalet dedikçe onlar adaletsizlik diyor. Maalesef bunlarla karşı karşıyayız ama biz bu toprakların vicdanına güveniyoruz. Er ya da geç vicdan ve adalet bu topraklara hakim olacak. Biz vicdan ve adalet nöbet eylemini tam da bu sebeple gerçekleştiriyoruz."

Hatırlanacağı üzere, Van Edremit Belediyesi kayyumu, Dilkaya Höyüğü ile Ermeni Mezarlığının bulunduğu alanda açılan yeni halk plajında tuvalet, soyunma kabini ve otopark yaptırmıştı. Çalışmalar sırasında birinci derece SİT alanı olan höyük tahrip edilmiş, mezarlıktan çıkan onlarca kemik etrafa saçılmıştı. Plaj, 23 Temmuz’da Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum Vali Murat Zorluoğlu ve Edremit Belediyesi’ne atanan kayyum Atıf Çiçekli’nin katılımıyla açılmıştı.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+