İbrakim Kalın açıkladı: Cumhuriyet fazlalılıktı - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

17 Ağustos 2017  

İbrakim Kalın açıkladı: Cumhuriyet fazlalılıktı

İbrakim Kalın açıkladı: Cumhuriyet fazlalılıktı İbrakim Kalın açıkladı: Cumhuriyet fazlalılıktı
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter hesabından "Cumhuriyet" kelimesinin silinmesi konusuna değindi. Bu değişiklikte yadırganacak bir yan bulunmadığını savunan Kalın "Türkiye Cumhurbaşkanı" ifadesinin yeni bir şey olmadığını, Cevdet Sunay zamanından beri tüm cumhurbaşkanları tarafından kullanıldığını ifade etti.

“Cevdet Sunay’ın, Fahri Korutürk’ün, Özal’ın, Demirel’in, Sezer’in, Sayın Abdullah Gül’ün birçok davetiyesinde ‘Türkiye Cumhurbaşkanı’ ifadesi kullanılmıştır. Nitekim YSK’nın 2014 yılında cumhurbaşkanımızın seçimiyle ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan kararına baktığınız zamanda orada da ‘Türkiye Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir’ ifadesi yer almaktadır.” Diyen sözcü, Erdoğan’ın 2014’ten sonra kullandığı davetiyelerde de aynı ifadenin bulunduğuna dikkat çekti.

Konuyla ilgili Türk Dil Kurumu’dan da görüş istediklerini belirten Kalın, "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı" ifadesindeki "cumhuriyet" kelimesinin, "cumhurbaşkanı" ifadesinde tekrar edildiği için gramer açısından fazlalık olduğunu belirtti.

Kalın, “Türk Dil Kurumu’nun da hem sözlüğünde hem yaptığı diğer izahlarda bakıldığında aslında çok mantıklı bir şey var. Cumhurbaşkanı, cumhuriyet rejimiyle yönetilen bir devletin başındaki kişi demektir. İçinde var zaten, dolayısıyla tekrar oluyor. "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı"dediğinizde "cumhuriyet"i iki defa ifade etmiş oluyorsunuz. "Türkiye Cumhurbaşkanı" ifadesinin daha doğru olduğu, Türk Dil Kurumu’nun da ifade ettiği şey.” açıklamasını yaptı.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz gün Erdoğan'ın Twitter hesabındaki "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı" ifadesi "Türkiye Cumhurbaşkanı" olarak değiştirilmişti. "Cumhuriyet" kelimesinin böylece silinmesi, medyada ve muhalefette tepki yaratmıştı.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+