​Ermenistan’ın florasının yarısına ev sahipliği yapan Khosrov Ormanı’ndaki yangın söndürüldü - Gündem
17 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Ասակ / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

18 Ağustos 2017  

​Ermenistan’ın florasının yarısına ev sahipliği yapan Khosrov Ormanı’ndaki yangın söndürüldü

​Ermenistan’ın florasının yarısına ev sahipliği yapan Khosrov Ormanı’ndaki yangın söndürüldü ​Ermenistan’ın florasının yarısına ev sahipliği yapan Khosrov Ormanı’ndaki yangın söndürüldü
Ermenistan’ın florasının yarısına ev sahipliği yapan Khosrov Ormanı’nda beş gündür devam eden yangın söndürüldü.

Başkent Yerevan’ın güneybatısında bulunan Khosrov ormanındaki yangını, Rusya’dan gelen destekle birlikte kontrol altına alındı. Ormanın üzerinde 12 sefer yapan Rusya’ya ait İl-76 yangın söndürme uçağının desteğiyle orman yangının bugün itibariyle de söndürüldüğü bilidildi.

Ormanda 12 Ağustos’ta başlayan yangın yüzlerce hektarlık yeşil alanı yok ettiği ifade ediliyor. Ermenistan Doğa Koruma Bakanlığı, yangın nedeniyle ‘yüzyıllık ağaçlar dahil olmak üzere, hem floranın hem de faunanın ağır zarar gördüğünü” açıklamasını yaptı.

Çevre gönüllüsü Karine Danielyan biyoçeşitlilik açısından uluslararası öneme sahip Khosrov Ormanı’nın eski haline dönmesinin onlarca yıl alacağını söyledi. Danielyan, “ülkenin florasının yarısı Khosrov Ormanı’nda yetişiyor. Orman sadece bitkiler değil, kuşlar ve memeliler için çok önemli bir yaşam alanıydı; Ermeni yaban koyunu ve kutup ayısı gibi endemik hayvanların da yaşam alanıydı” şeklinde konuştu.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+