​Yeni Patrik seçimi için 20 yıl sonra halk meclisi - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

20 Ağustos 2017  

​Yeni Patrik seçimi için 20 yıl sonra halk meclisi

​Yeni Patrik seçimi için 20 yıl sonra halk meclisi ​Yeni Patrik seçimi için 20 yıl sonra halk meclisi
Türkiye Ermeni Patrikhanesi’nde yeni patrik seçimi için yapılan çalışmalara hız verildi. Gerekli izinler alındıktan sonra halk meclisi kurulacak ve 13 Aralık’ta Patrik seçilecek.

İstanbul Kumkapı’da bulunan Türkiye Ermeni Patrikhanesi’nde, 13 Aralık 2017 tarihinde yapılması öngörülen yeni patrik seçimi ile ilgili süreç tüm hızıyla sürüyor. Cemaat, Türkiye Ermeni Patriği II. Mesrop Mutafyan’ın 2008 yılında rahatsızlanmasının ardından yeni patriğini seçememişti. 19 yıl sonra cemaati yeni patrik seçimlerine götürmek için Almanya’dan Türkiye’ye gelerek Değabah (kayyum) seçilen Başepiskopos Karekin Bekçiyan başkanlığında “Müteşebbis Heyeti” kuruldu. Cemaatin seçim takvimini içeren dilekçe İstanbul Valiliği’ne iletildi. Takvime göre cemaat 10 Aralık’ta bir günlüğüne Halk Meclisi’ni oluşturulacak, 13 Aralık 2017 tarihinde ise yeni patrik seçimlerine gidilecek. AKŞAM’a konuşan patrik adaylarından Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan, “1863 yılında hazırlanan orijinal adıyla Nizamname-i Millet-i Ermeniyan’a göre bir Ermeni Halk Meclisi vardı. Patrikleri de bu meclis seçerdi. Şimdi bu meclis yok. Onun için devlet bir kereliğe mahsus bu meclisin kurulmasına izin veriyor. Meclis aynı gün kendini lağvedecek” dedi.

BABADAN TÜRK OLMA ŞARTI

Hükümetten gelecek onayın ardından adayların belirlenmesi sürecine gidileceğini anlatan Sahak Maşalyan şöyle konuştu: “Adaylar daha sonra kendi delegelerini belirleyecek. Geriye 2,5 aylık bir propaganda dönemi kalıyor. Aram Ateşyan da patrik adayı olduğunu açıkladı. Ermenistan’dan iki aday var. Seçimlerde patrik adayı olarak güçlü görünen Değabah (kayyum) Karakin Bekçiyan da var. Buradaki kural Ermeni vatandaşının babasının Türk olmasıdır. Bunun dışında 7-8 kişi daha var. Onlara da sorulacak"Bu haber ak.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+