​HDP`li Garo Paylan, `Gavurdan dost olmaz` diyen Hayrettin Karaman`ı savcılığa şikayet etti - Gündem
17 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

24 Ağustos 2017  

​HDP`li Garo Paylan, `Gavurdan dost olmaz` diyen Hayrettin Karaman`ı savcılığa şikayet etti

​HDP`li Garo Paylan, `Gavurdan dost olmaz` diyen Hayrettin Karaman`ı savcılığa şikayet etti ​HDP`li Garo Paylan, `Gavurdan dost olmaz` diyen Hayrettin Karaman`ı savcılığa şikayet etti
HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, "Gavurdan dost olmaz" diyen Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Hayrettin Karaman hakkında suç duyurusunda bulundu. 22

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve halkın bir bölümünü aşağıladığı gerekçesiyle, Yeni Şafak Gazetesi yazarı ilahiyatçı Hayrettin Karaman hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Evrensel'deki habere göre Karaman’ın “Gavurdan Dost Domuzdan Post Olmaz” başlıklı yazısıyla müslüman olmayanları hedef göstererek, nefret söylemi kullandığını ve alenen ayrımcılık yaptığını belirten Paylan şunları ifade etti:

“Özellikle son on yılda meydana gelen ve toplumda bir infiale sebep olan Hrant Dink cinayeti, Malatya’da Zirve Yayınevine yönelik saldırı ve Trabzon’da hedef alarak öldürülen Rahip Santoro cinayeti nefret söyleminin nasıl korkunç sonuçlara yol açtığının acı bir deneyimidir. Hrant Dink cinayetine giden yolda Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink yazılı ve görsel medya kanallarında defaten hedef gösterilmiş, “gavur” denilerek aşağılanmaya çalışılmış ve hedef gösterilmiş, nitekim 19 Ocak 2007’de suikasta kurban gitmiştir. Benzer süreçler Malatya Zirve Yayınevi ve Rahip Santoro cinayeti için de geçerlidir.”

Paylan, “Adı geçen yazının içeriği ile beraber değerlendirildiğinde doğrudan azınlık toplumunu hedef alabilecek, barış ve huzur içinde yaşayan insanları komşusuna, hemşehrisine ya da arkadaşına dair kışkırtmaya yönelik ifadeler içerdiği görülecektir” dedi.

Paylan, Karaman hakkında kamu davası açılmasını ve bu suçlardan dolayı cezalandırılmasını talep etti.Bu haber to.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+