​Süryanilerden hükümete ‘mülklerimizi iade edin’ mektubu - Gündem
13 Kasım 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Տրե / Օր : Պարխար / Ժամ : Բաւական

Gündem :

28 Ağustos 2017  

​Süryanilerden hükümete ‘mülklerimizi iade edin’ mektubu

​Süryanilerden hükümete ‘mülklerimizi iade edin’ mektubu ​Süryanilerden hükümete ‘mülklerimizi iade edin’ mektubu
Aralarında İskandinav Süryani Kiliseler Birliği, Keldani-Süryani-Asuri Halk Konseyi, Turabdin Federasyonu, Süryani Demokratik Birliği, Asuri Demokratik Örgütü, Mezopotamya Özgürlük Partisi ve İsveç Süryani Federasyonu’nun da bulunduğu Asuri-Süryani örgütleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e birer mektup göndererek el konulan mallarının geri verilmesini istedi. Ayrıca bir heyet de Türkiye’nin İsveç Büyükelçisini ziyaret ederek taleplerini iletti.

SÜRYANİ MALLARININ HAZİNEYE DEVRİNE TEPKİ

Mezopotamya coğrafyasının kadim halklarından olan Süryanilerin, çok sevdikleri toprakları Mardin ve çevresinde zamanında baskı ve tehditler nedeni ile koparıldıklarına dikkat çekilen mektupta, zengin tarih ve kültürün olduğu memleketlerinden gelen Süryanilere ait mallara el konulduğu haberlerinin kendilerini derinden üzdüğünü belirtti.

Mardin Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun Süryanilere ait 50 civarında kilise, manastır, mezarlık ve taşınmaz malı bölgede yaşayan Süryaniler yetkililer ve vakıflara sormadan hazineye devredilmesini eleştiren Süryani örgütleri, mallarına el konulmasının yol açacağı sonuçlara şu ifadelerle dikkat çektiler:

”Önemle vurgulamak istediğimiz ve şu anda üzerinde hassasiyetle durduğumuz nokta, mülkiyetin Hazineye devredilmesi olayıdır. Zira taşınmaz mallar her ne kadar Hazine adına tescili ile birlikte artık söz konusu kilise ve manastırlar ila mevcut irtibatımız ilgili idari mercinin vereceği bir karar ile her an sonlandırılabilir.

Nitekim Türkiye’de kiliselerin satılığa çıkartıldığı kara haberleri maalesef geçmişte defalarca dehşetle izledik. Bu durum Süryani halkının mülkiyet olayını da aşan tüm Süryani halkını ilgilendiren ve hatta Türkiye’nin din özgürlüğü sorununa dönüşebilecek çapta bir sorundur. Verilen karar hukuk dışıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu karar ile birlikte kendi tarihi ile çelişip kurucu anlaşması olan Lozan Anlaşmasını bizatihi kendisi ihlal etmiştir. Nitekim Lozan Anlaşmasının azınlıklarının ibadethane ve mezarlıklarına sağladığı güvenceler ortadan kaldırıldığı gibi, Türkiye’nin tarafı olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasıyla korunan mülkiyet hakkı ve din özgürlüğü ucu açık bir şekilde ihlal edilmiştir. Türkiye’nin İnsan Hakları Mahkemesi nezdinde en fazla hakkında ihlal kararı verilen ülke olduğu haberlerini üzüntü ile izliyoruz. Ama görünen o ki, bazı devlet yetkilileri hiç de bu durumu sorun etmişe ve Türkiye hakkında yeni ihlal kararları verilmesi için elinden geleni yapmaya çalışıyormuşa benziyor.”Bu haber ev.....l kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+