​Ermeni Âşuğlar kitaplaştırıldı - Gündem
15 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Արամազդ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

31 Ağustos 2017  

​Ermeni Âşuğlar kitaplaştırıldı

​Ermeni Âşuğlar kitaplaştırıldı ​Ermeni Âşuğlar kitaplaştırıldı
Araştırmacı yazar Mehmet Bayrak, Ermeni halkının kültürünü ve destanlarını 50 yıllık bir çalışma ile ‘Manzum Halk Tarihçisi Ermeni Âşuğlar, Âğuş Destanlarına Yansıyan Şiirsel ve Görsel Tarih’ adıyla kitaplaştırdı

Daha çok Kürt kültür ve tarihine ilişkin çalışmalarıyla bilinen yazar Mehmet Bayrak, son kitabında Ermeni destanlarını konu alıyor. 1973 yılında yayınlanan ilk kitabından günümüze kadar 38 kitabı yayınlanan Bayrak’ın, “Manzum Halk Tarihçisi Ermeni Âşuğlar, Âşuğ Destanlarına Yansıyan Şiirsel ve Görsel Tarih” isimli kitabı Özge Yayınları’ndan çıktı. 560 sayfalık kitapta aynı zamanda 256 fotoğraf ve bilgilerine yer veriliyor.

150’den fazla destan ve şiirin yer aldığı kitapta ilk kez 50 civarında Ermeni destanı da gün yüzüne çıkmış oldu. Üstelik bunların 10’undan fazlası da doğrudan Ermeni katliamını yaşamış daha sonra diasporaya çıkmış olan Ermeni aşıklar ve ozanlarının destanlarından ve şiirlerinden oluşuyor.

Kürtlerle ilgili çalışmaların Ermeniler tarafından sıkça yapıldığına dikkat çeken Bayrak, bir Kürt yazarın da Ermeni tarihi ve kültürüne ilişkin çalışma yapması hususuna dikkat çekiyor. Ermeni entelektüellerin Kürtlerle ilgili yaptığı çalışmalara karşılık verdiğini belirten Bayrak, “Geçmişten bugüne kadar Kürtlerle Ermeniler iç içe geçmiş iki kadim halk. Kürt kültürü ile ilgili ilk çalışmaları yapanların başında Ermeniler geliyor. Kürt şarkılarının derlemesini yapanların başında gelen araştırmacı Ermeni Abovyan’dır. Daha 19. yüzyılın ilk yarısında bu araştırmayı yapıyor. Kürt müziği ile ilgili ilk doktorayı yapan Gobitas’tır. 1864 yılında Dersim’de Kürt-Ermeni İstiklal Komitesi kuruluyor. Ortak kurulan bu ilk örgüt ilk Kürt demokratik örgütüdür. 1900 ile 1921 yılında kurulan birçok Kürt örgütü var ve burada Ermenilerle Kürtler ortaklaşıyor. Birbirinin kültürlerine destek sunan bu halkların birbirlerinin kültürlerini daha yakından tanımaları ve bilmeleri gerekiyor” diyor.Bu haber Al.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+