Suudi Arabistan’ın `Ermeni Prensi - Gündem
26 Eylül 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հոռի / Օր : Նպատ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

05 Eylül 2017  

Suudi Arabistan’ın `Ermeni Prensi

Suudi Arabistan’ın `Ermeni Prensi Suudi Arabistan’ın `Ermeni Prensi
Suudi Arabistan hanedan mensuplarından Prens El-Velid bin Telal bin Abdülaziz el Suud her geçen gün servetine servet katan dünyanın en zengin adamlarında biri.

Suudi Arabistan Krallığı'nın kurucusu ve ilk kralı Abdülaziz el-Suud ve Ermeni Soykırımı’ndan kurtulan karısı Munaiyir’in torunu olan El-Velid, 1955 yılında prens Talal bin Abdülaziz el-Suud ve Lübnanlı Mona Al-Solh’un ailesinde dünyaya geldi.

Suudi Arabistan uzmanı Josef Keshishyan “Arap kırallıklarında iktidar ve halefiyet” kitabında dünyanın en zengin adamlarından olan prens El-Velid’in babaannesinin Ermeni olduğunu ortaya koydu.

Ermeni Soykırımı’ndan kurtulan Munaiyir 12 yaşındayken 45 yaşına basmış olan kral Abdülaziz’ın karşısna çıkarılıyor. Kitapta “Munaiyir sonra El-Suud’in en sevdiği karısı oldu. Munaiyir, prens Talal bin Abdülaziz el-Suud ve prens Nawaf bin Abdülaziz el-Suud adında iki oğul doğurdu” bilgisi veriliyor.

Prens Talal bin Abdülaziz el-Suud’in oğlu Prens El-Velid dünya dev şirketleri kurcusu veya hissedarı. Dünyada dev yatırım projeleri hayata geçiren uluslararası “Kingdom Holding Company” şirketinin kurcusudur. 1990’lardan bu yana uluslararası “City Group” şirketinin hisslerinin bir kısımının sahibidir. 2000’lerde Amerikan “News Corporation” şirketinin hisselerini satın alan Prens, daha sonra AOL, Apple, MCI, Motorola, Fox Broadcasting hissedarı oldu. 2001 yılında El-Velid Twitter’e 300 miliyon dolarlık yatırım yaptı.

Forbs dergisinde göre El-Velid dünyanın en zengin 50 listesinde yer alıyor. 2016 yılında serveti 17.3 milyar dolar değerinde olduğu bildiriliyor.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+