​Polonya Yahudi Cemaati yeniden mi doğuyor? - Gündem
17 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ասակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

07 Eylül 2017  

​Polonya Yahudi Cemaati yeniden mi doğuyor?

​Polonya Yahudi Cemaati yeniden mi doğuyor? ​Polonya Yahudi Cemaati yeniden mi doğuyor?
2. Dünya Savaşı ve Yahudi Soykırımı en çok Doğu Avrupa’da etkili olmuş, özellikle Polonya Yahudiliği tamamen yok olmuştu.05 Eylül 2017 697 görüntüleme Dünya

Ancak Krakow’da yeni açılan Yahudi cemaatine ait okul öncesi eğitim merkezi, şehirdeki Yahudi varlığının yeniden canlanacağına işaret ediyor.

Yahudi nüfusu bugün birkaç yüz kişiyi geçmeyen Krakow’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa okul öncesi eğitim için Yahudi cemaati bir çocuk yuvası açtı.

Geçtiğimiz pazartesi açılan ve aynı zamanda Yahudi cemaat merkezi olarak çalışacak kurumun tüm finansmanı New York kökenli Eric ve Erica Schwartz Ailesi Vakfı tarafından üstlenildi.

Açılan çocuk yuvasına, Doğu Avrupa Yahudiliğinin lisanı Yidiş ile Lehçenin karışımından türeyen bir kelime olan Frajda (Neşe) ismi verildi.

Çocuk yuvası projesi baş sorumlusu Anna Gulinska, basına yaptığı açıklamada merkezin sadece çocuklara hizmet etmeyeceğini, Yahudi bayramlarında aileler için eğitim programları, pazar günleri de daha büyük çocuklar için faaliyetler düzenleyeceğini belirtti. Gulinska, şunları söyledi:

“Krakow’da Yahudi cemaatini yeniden canlandırmak için en küçük bireyden başlamak gerektiğini farkına vardık. Dilerim okulumuza gelen çocuklar tıpkı binanın adı gibi, ‘neşeli günler’ geçirirler.”

Krakow Yahudi Cemaatinin kökleri 13. yüzyıla kadar uzanıyor. 2. Dünya Savaşı başladığında şehirde 56 bin Yahudi yaşıyordu. Savaştan sonra bu sayı 4 bine inmiş, 1990’larda ise cemaatin sayısı sadece birkaç yüz kişi kalmıştı.


Bu haber sa.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+