İstanbuldaki Adalar Da, `Artık Turist İstemiyoruz` Aşamasında - Gündem
17 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ասակ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

07 Eylül 2017  

İstanbuldaki Adalar Da, `Artık Turist İstemiyoruz` Aşamasında

İstanbuldaki Adalar Da, `Artık Turist İstemiyoruz` Aşamasında İstanbuldaki Adalar Da, `Artık Turist İstemiyoruz` Aşamasında
Daha önce Adalara gelenlerden ayakbastı parası alınması istemiyle açılan kampanya sonuç vermeyince bu kez ziyaretçilere kota konması isteniyor

İstanbul'un en önemli turizm merkezlerinden Adalar da, bir süreden beri uluslararası alanda yayılan aşırı ziyaretçi akınına maruz kalıyor.

Günübirlik turist sayısının haftasonları 100 binlere ulaştığı Büyükada'da yaşayanlar aşırı ziyaretçi sayısının yanı sıra fayton ve akülü bisikletler ile ilgili denetimsizlikten dert yanıyor.

Günübirlikçi sorunu

Büyükada, Kınalıada Platformu Kurucusu ve Sözcüsü Nurhan Çetinkaya "Günübirlikçi kotası olmalı. Fayton ve akülü-aküsüz bisiklet karmaşasına karşı bir an önce trafik komisyonu kurulmalı" diyor.

By Club Bisiklet Kiralama'nın sahibi Mehmet Ali Dursun, "En işlek olan, Kartal'dan gelen motorlar. Mülteci gibi dolduruyorlar günübirlikçileri. Denetleyen yok" diyor.

Osmanlı döneminde İngiliz Yat Kulübü olan ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında Atatürk'ün talimatıyla kurulan Anadolu Kulübü Müdürü Cemalettin Şerefliler, " Adalar'daki güzelliğin gelecek kuşaklara devredilmesi için yerel yönetimlere büyük iş düşüyor. Merkezi yönetimin desteği de şart" diyor.

Çınar Butik Otel'in sahibi Orhan Bozkurt, "İstanbul'un yanı başındayız ama elitini çekemiyoruz, dev bir AVM olduk. Kalite talebi düşük olunca arz da ona göre şekilleniyor."

Yapımcı Nino Varan " Turist gelmesi güzel de bize turistik zarafet lazım. Ada özel bir yerdir. Bu özelliğini yitirdi artık. Adanın 50'li-60'lı yıllara dönme hayalimin gerçekleşmeyeceğini biliyorum'

Ayakbastı' parası alınsın önerisi

Daha önce bazı Ada sakinleri, ‘Kalabalık yüzünden Adalar’ın kimyası bozuldu’ gerekçesiyle internette, ‘Ada’ya gelenden ayakbastı parası alınsın’ kampanyası başlatmıştı.

Ada sakinlerinin, change.org’da ‘Adalar’a giriş ücretli olsun’ başlıklı kampanya ile Adalar’daki sıkıntıların ayakbastı parasıyla çözüme kavuşacağını belirtiliyordu.

Adalarda yaşanan aşırı ziyaretçilere çözüm olarak günübirlik gelenlerden 5-10 TL arası bir ücret talep edilerek bu yolla yığılmanın biraz olsun hafifleyeceği belirtilerek dünyanın birçok şehrinde parayla girilen bölgeler olduğunu Adalar için de ziyaretçilere bir kota gelmesi gerek.”Bu haber tu.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+