​Macaristan, 7 milyon ABD doları karşılığına katil Safarov`u Azerbaycan`a sattı - Gündem
17 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

07 Eylül 2017  

​Macaristan, 7 milyon ABD doları karşılığına katil Safarov`u Azerbaycan`a sattı

​Macaristan, 7 milyon ABD doları karşılığına katil Safarov`u Azerbaycan`a sattı ​Macaristan, 7 milyon ABD doları karşılığına katil Safarov`u Azerbaycan`a sattı
2004 yılında Budapeşte'de Ermeni subay Gurgen Margaryan'ı baltalayan Azerbaycan'lı Ramil Safarov'un, 7 milyon ABD dolarından fazla bir tutar karşısına Macaristan tarafından Azerbaycan'a iade edildiği öğrenildi.

Rüşvetle mücadele veren "Atlatszo" sitesinde yayınlanan bir raporda, 2012'de Safarov'u iade eden Macaristan hükümetinin, Azerbaycan ile siyasi ve ekonomik bağlarını pekiştirmek istemediği, çok daha farklı hedefler peşinde olduğu kaydedildi.

Macaristan'daki MKB Bankası'nda Azerbaycan'lı bir siyaset adamının oğlu adına açılan hesaba yapılan sözkonusu transfer, Azerbaycan ile Macaristan arasında diplomasi ilişkilerinin güçlendirildiği döneme denk geldi. 2014'te ise Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Budapeşte'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi, taraflar arasında stratejik işbirliği anlaşması imzalandı. Daha sonraki dönemde de iki ülke üst düzey yetkilileri arasında görüşmelere devam edildi.

Macaristan'daki bankada açılan hesap, İngiliz Virginia Adası'nda tescil edilmiş ve Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yakup Eyyubov'un oğlu Orhan Eyyubov'a ait "Velasco International"dır. Azerbaycan'dan Macaristan'a para transferini gerçekleştiren şirket ise, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Milletvekili Luca Volonte'ye Azerbaycan adına daha önce büyük miktarda yasadışı paralar ödeyen "Metastar Invest LLP"dır. Şuanda İtalya'da hakkında soruşturma yürütülen Luca Volonte, Azerbaycan hükümeti ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la dostluğuyla biliniyor.

"Atlatszo'nun yayınladğı bilgilere göre, Azerbaycan'la yürütülen bu ortak faaliyetlerde Viktor Orban hükümetinin istihbarat servisinin bir ajanı, Başbakanın Başdanışmanının temsilcisi ve ülkedeki birçok diğer önemli yetkililer de rol aldı.

Böylece, Macaristan hükümeti, adeta tanımadığı bir kişiyi etnik nefretten dolayı baltalayan katil Ramil Safarov'u, 7 milyon ABD doları karşılığına Azerbaycan'a sattı. Azerbaycan'a iade edilen Safarov, ülkesinde hemen serbest bırakıldı, hatta bir Ermeniyi öldürdüğü için ulusal kahraman ilan edildi.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+