​Kiliselerden sonra Ermeni mezarlıkları da yağmalanıyor - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

09 Eylül 2017  

​Kiliselerden sonra Ermeni mezarlıkları da yağmalanıyor

​Kiliselerden sonra Ermeni mezarlıkları da yağmalanıyor ​Kiliselerden sonra Ermeni mezarlıkları da yağmalanıyor
Soykırımın ardından Ermenilerden kalmış olan tarihi miraslar ve kilise kalıntıları, bir bir yok ediliyor.

Devletin soykırımcı geleneği korumak bir yana, tarihi mirasları hızlıca yok etmeye çalışırken, Ermenilerden kalan mezar taşları ve kilise kalıntıları defineciler tarafından sökülerek yağmalanıyor.

Van ve ilçelerinde Ermenilerden kalma birçok anıt, mezar ve kilise, 1915 Ermeni soykırımının bir parçası olarak yıkılmaya ediliyor. Tahrip edilen kültürel miraslar ve kilise kalıntıları, kimi köylerde ahır olarak kullanılırken, kimi bölgelerde ise otoparka dönüştürülmüş durumda. Edremit İlçesinin kayyımı da Ermeni mezarlarının üzerine tuvalet yaparak tarihi mirasları kıyım gerçekleştirmişti.

MEZARLIKLAR SÖKÜLÜYOR, YAĞMALANIYOR

Van'ın Bahçesaray (Müküs) ilçesinde soykırımın ardından Ermenilerden kalan tarihi miraslar ve kalıntılar, defineciler tarafından tahrip edildi. Ermeniler tarafından yapılmış olan mezar taşları defineciler tarafından açılarak, yağmalandı.

Tarihi miraslar 100 yıl sonra bile yok edilmeye çalışılırken, Ermenilerden kalan mezarlıklar ve kiliselerin korunması için herhangi bir yetkili girişimde bulunulmuyor. Aksine, atanan kayyımlar tarihi mirasları bir bir yok ediyor.Bu haber fi.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+