​Moskova’da Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan dini liderleri görüştü - Gündem
20 Ekim 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Սահմի / Օր : Արագած / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

10 Eylül 2017  

​Moskova’da Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan dini liderleri görüştü

​Moskova’da Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan dini liderleri görüştü ​Moskova’da Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan dini liderleri görüştü
]8 Eylül'de Mokova'da Rusya Patriği Kiril’in daveti üzerine Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu 2. Karekin ve Kafkas Müslümanları Dini Lideri Şeyhülislam Allahşükür Paşazade bir araya geldi. Üçlü görüşmenin ardından dini liderleri ortak açıklamasında bulundu.

Açıklamada dini liderleri, Karabağ sorununun barşçıl çözümünü desteklediklerini bildirerek “İhtilafin kapsamlı çözümüne yol açabilecek barışçıl diyalogun gelişmesine, müzakerelerin devam edilmesine ve uluslararası toplumun arabulucuk çabalarına büyük önem veriyoruz” ifadelerinin altını çizdi.

Dini liderleri, var olan anlaşmazlıkların iki dinin özgü iyi komşuluk, kibarlık, dost sevgisi, karşılıklı af ve merhamet ilkeleri sayesinde aşılabileceğini vurguladı.

Açıklamada askeri operasyonlara katılmayan ancak esir düşen sivillerin de maruz kaldıklarını dile getiren dini liderler, esir tutulan sivilerin serbest bırakılmasını istediler. Açıklamada iki tarafta bulunan kilise ve cami durumlarına ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Dini liderler, olarak kiliselerin, camilerin ve diğer ibadet yerlerinin korunması görevimiz. Bundan dolayı dini anıtlara yönelik dokunulmazlık ve saygılı davranış çok önemlidir.”

Dini adamlar, iki halka gençlerini iyi niyetlik, karşılıklı saygı, barış ve geleneksel ahlak ruhu içinde büyütme çağrısında bulundu.

2. Karekin ve Allahşükür Paşazade Karabağ Sorununu barışçıl yollardan çözme girişmlerini desteklemeye hazır olduklarını bildirdi.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+