​Paşazade: Gençlerimizi komşu olarak yetiştirmeliyiz - Gündem
15 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Արամազդ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

11 Eylül 2017  

​Paşazade: Gençlerimizi komşu olarak yetiştirmeliyiz

​Paşazade: Gençlerimizi komşu olarak yetiştirmeliyiz ​Paşazade: Gençlerimizi komşu olarak yetiştirmeliyiz
Kafkas Müslümanları Dini Lideri Şeyhülislam Allahşükür Paşazade Dağlık Karabağ Sorunu taraflarının gençlerini komşu olarak yetişmerleri gerektiğini açıkladı.

8 Eylül'de Mokova'da Rusya Patriği Kiril’in daveti üzerine Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu 2. Karekin ve Kafkas Müslümanları Dini Lideri Şeyhülislam Allahşükür Paşazade bir araya gelmişti. Üçlü görüşmesi sırasında Paşazade iki toplumda gençlerin eğitim konusuna değindi.

Paşazade “Biz “görüştük” diye görüşmemeliyiz. Biz, olası ihtilafı önlemek için elinden geleni yapmaları için ülkelerimizin iktidarına başvurabilmek imkanı sağlamak diye, gençlerimizin geçmişte komşu olduklarını ve gelecekte de komşu olmayı devam edecekleri anlayış içinde büyümeleri diye görüşmeliyiz. Ne Ermenistan, ne de Azerbaycan bu bölgeden gitmeyecek. Demek ki onlar yan yana yaşamalıdır ve gençlerimi bu ruhuyla eğitim vermek gerekiyor” ifadelerinin altını çizdi.

8 Eylül'de Mokova'da düzenlenen dini liderlerin görüşmesi ardından ortak açıklama yayınlanmıştı.

Açıklamada dini liderler, Karabağ sorununun barşçıl çözümünü desteklediklerini bildirerek “İhtilafin kapsamlı çözümüne yol açabilecek barışçıl diyalogun gelişmesine, müzakerelerin devam edilmesine ve uluslararası toplumun arabulucuk çabalarına büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullamıştı.

Dini liderler, var olan anlaşmazlıkların iki dinin özgü iyi komşuluk, kibarlık, dost sevgisi, karşılıklı af ve merhamet ilkeleri sayesinde aşılabileceğini vurgulamıştı.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+