​Bugün, 21 Eylül’de Ermenistan bağımsızlığının 26. yılını kutluyor - Gündem
20 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Արագած / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

21 Eylül 2017  

​Bugün, 21 Eylül’de Ermenistan bağımsızlığının 26. yılını kutluyor

​Bugün, 21 Eylül’de Ermenistan bağımsızlığının 26. yılını kutluyor ​Bugün, 21 Eylül’de Ermenistan bağımsızlığının 26. yılını kutluyor
Ermeni yazar Hrant Matevosyan bağımsızlık hakkında “Bağımsızlık, cumhuriyetin bütün çocuklarının her günlük, her saatlik çalışmalarının sonucu. Hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz ve çalışmamak hayinlik demek” demişti.

Bugünkü Ermenistan bağımsızlığını, tüm ülkede SSCB’den ayrılmak için referandumun yapıldığı 21 Eylül 1991’de resmen ilan etti. Oylama, Moskova’nın son yıllarda kısıtlamalarını gevşettiği ve 25 Aralık 1991’de Sovyetlerin dağılmasıyla sonuçlanan sürecin özgül koşullarında yapıldı.

Referandum yapılmıştı ve oy birliğiyle ülkenin bağımsızlığı kararlaştırılmıştı. Oyların sayımı iki gün sürmüş ve 23 Eylül 1991’de Ermenistan Büyük Meclis Üyesi Babken Ararktsyan, halkın oylarını Meclis’e iletmişti. Bunun üzerine bir başka Meclis Üyesi Aram Manukyan da referandum sonucunu halka ilan etti. Halkın Ermenistan’ın bağımsızlığını istemesinin ardından dönemin Tüm Ermeni Dinî Lideri Vazken I., ülkenin bağımsızlığı için bir dinî tören düzenlenmişti. Ardından Ermenistan 1992’de Birleşmiş Milletler’e katıldı.

5 temmuz 1995’te kabul edilen ve 2005’te değişiklikler yapılan Ermenistan Cumhuriyeti anayasası ülkenin demokratik bir yapıya sahip olduğunu belirtir. Cumhurbaşkanı en üst kademede yer alan devlet görevlisidir; ancak Millet Meclisi ve hükümet da üst düzey yetkili organlardır.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+