​Azerbaycan Karabağʹı ziyaret eden Türk aydınlar hakkında tutuklama kararı çıkarttı - Gündem
16 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Մանի / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

29 Eylül 2017  

​Azerbaycan Karabağʹı ziyaret eden Türk aydınlar hakkında tutuklama kararı çıkarttı

​Azerbaycan Karabağʹı ziyaret eden Türk aydınlar hakkında tutuklama kararı çıkarttı ​Azerbaycan Karabağʹı ziyaret eden Türk aydınlar hakkında tutuklama kararı çıkarttı
Azerbaycan makamları, ʹʹkendi izinleri olmadanʹʹ, Artsakhʹa (Dağlık Karabağ) gittikleri gerekçesiyle siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Söz konusu 4 Türk vatandaşı hakkında, Azerbaycan Ceza Kanunu'nun ʹʹAzerbaycan devlet sınırını yasa dışı geçmeʹʹ maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma açıldığı belirtildi.

Uras, Çetinoğlu, Bayramoğlu ve Katırcıoğlu için tutuklama kararı verildiği ve uluslararası arama kararı çıkartıldığı ifade edilen açıklamada, bahsi geçen kişilerin gözaltına alınmaları için ilgili Türk birimlerine başvuruda bulunulduğu vurgulandı.

Azerbaycan, Artsakh'a giden yabancılar için çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Haklarında yargı süreci başlatılarak arama kararı çıkartılan bu kişiler ayrıca Azerbaycan'ın kurduğu "kara listesine" alınıyor.

Dağlık Karabağ'a giden Rusya ve İsrail vatandaşığı olan Rus blogger Aleksandr Lapşin geçen şubat ayında Belarus'ta tutuklanarak Azerbaycan'a iade edilmiş, 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Azerbaycan hapishanelerde işkencelere uğrayan Lapşiʹnin günlerimizde serbest bırakılarak İsrailʹe geçtiğini de kaydedelim.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+