​Karabağʹı ziyaret eden Türk aydınlarʹdan basın açıklaması - Gündem
17 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

29 Eylül 2017  

​Karabağʹı ziyaret eden Türk aydınlarʹdan basın açıklaması

​Karabağʹı ziyaret eden Türk aydınlarʹdan basın açıklaması ​Karabağʹı ziyaret eden Türk aydınlarʹdan basın açıklaması
ʹʹBatı Ermenilerin Ulusal Kongresi" uluslararası sivil toplum örgütü Eşbaşkanı Aragats Akhoyanʹın girişimi ile Artsakhʹa (Karabağ) gelen Türk aydınlar Stepanakertʹte basın açıklama yaptı.

Türkiye Yeşiller ve Sol Partisi kurucu üyesi, Ankara Düşünce Platformu yöneticisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem Milletvekili Ufuk Uras kendilerin Artsakhʹa yaptığı ziyaretinden sıcak kabulünden çok etkilenmiş olduklarını söyledi. Türkiyeʹnin kendi tarihi ile yüzleşerek Ermeni Soykırımını kabul etmesinden yana olduklarını söyleyen Uras Karabağ-Azerbaycan çatışmasının barışçıl yollardan çözülmesin gerektiğini kaydetti.

Uras ʹʹUluslararası hukuku açısından masya oturmayan haklı değil diye bir kanun var. İlk önce kimin haklı kimin haksız olduğunu bir kenara bırakıp masa başına oturmak ve konuşup çözümler bulmak gerekiyor.ʹʹ

Türk eski Milletvelkili Artsakh yetkililerin ʹʹsorunlar savaşlarla değil barışla çözmeliʹʹ söyleminin kendileri için ümit verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Artsakhpressʹin gazetecinin ʹʹArtsakhʹı ziyaret etmekten sonra Azerbaycanʹın ʹʹkara listesineʹʹ dahil edilmekten korkmuyor musunuz?ʹʹ sorusuna cevap olarak Uras halk deyişi hatırlattı ʹʹYağmur altına giren kimsenin asla ıslanmasından korkmamalı.ʹʹ

Eski Türk Milletvekili sözüne şöyle devam etti ʹʹZiyeremizin Baküʹde siyasi açısından ne gibi sonuçları olacağını net söyleyemem, çünkü orada bu konuya büyük tepki gösterilmesini biliyoruz. Ancak bu ziyaretin kendileri için de yapıldığını belirtmek isteriz. Biz barış istiyoruz, onun için de Artsakhʹı ziyaret ettikʹʹ ifadelerini kullandı.

Yazar, tarihçi Sait Çetinoğlu ise kendisinin, yıllarca Ermeniler, Rumlar ve Suryanilerʹe soykırım uygulandığı bir coğrafyadan geldiğini söyledi.

Çetinoğlu ʹʹBen soykırım uzmanı ve insan hakları savuncusuyum. Buraya gelerek soykırım sorunu ile Karabağ sorunu ile bir bağlantı olduğunu anladım.

Ermeni Soykırımına değinen yazar Ermenilerʹe yapılan katliamlarının suç ortakları olan zamanıda Osmanlı İmparatorluğuʹnun müttefikleri olan Almanya ve Avusturyaʹnın, Ermeni Soykırımıʹnın resmen tanıdığına rağmen Türkiyeʹnin tarihi gerçeklerinin inkar etmeye devam ettiğini kaydetti.

Türkiyeʹnin inkarcı tutumuʹnun Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesini zor duruma soktuğunu söyleyen Çetinoğlu ʹʹSanırım Ermenistan ile sınırı bir an önce açilmalı, çünkü toplumun büyük çoğunluğu Ermenistan ile ilişkilerinin normalleştirilmesinden ve sınırın açılmasından yanaʹʹ diye konuştu.

Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+